Ewa Kornafel
+48 515 288 427
kosmogram@onet.eu

Portrety Maria Skłodowska – Curie

Portrety Maria Skłodowska – Curie

Dwukrotna noblistka, pierwsza kobieta wykładająca na Sorbonie. Pasjonatka nauki i gorszycielka. Kim była Maria Skłodowska?

 

Horoskop z pozoru nie zapowiada niezwykłej dynamiki, ekscytujące, co prawda, Słońce w Skorpionie, ale przyćmione spolegliwym ascendentem w Koziorożcu. Oczywiście, te układy zapowiadają pociąg do nauki, (była odznaczona za pilność),  potęgują ambicję, na pewno wzmagają chęć dociekania istoty rzeczy, jej sedna, poszukiwania tego, co ukryte, jako, że najważniejsze jest niewidzialne dla oczu, ale to napisał przecież solarny Rak.

Do tego wszystkiego Luna w Rybach, miękka, delikatna, zupełnie nieprzystosowana do życia.  Wenus w Skorpionie, może i pełna insynuacji, ale w bardzo niewygodnym sąsiedztwie Saturna. A tam, gdzie Saturn, tam co najmniej niewygoda, ograniczenia, by nie rzec wprost: blokady i zahamowania. Dla kobiety to prawdziwy dramat, nie dosyć, że potrzeba nieograniczonego poświęcenia się, sygnifikowana Księżycem, to jeszcze spełnianie roli kobiecej w odsłonie woła roboczego. Nie dziwi zatem fakt, że na zdjęciach widzimy ją w stroju saturnicznym- laboratoryjnym fartuchu. Brak koronek, jedwabi i tiulów.

 

Posadowienie, znak i aspekty Wenus mają bardzo duże znaczenie dla kobiety.

Inaczej wybrzmiewa Wenus w koniunkcji z Saturnem u mężczyzny- najmie sobie żonę, matkę i kochankę w jednym, Saturn przecież mówi o oszczędnościach…. Dla kobiety Wenus w objęciach Saturna to mordęga, niemożność dojścia do istoty samej siebie, istoty kobiecości. Przyjemnościowa Wenus i ascetyczny Saturn! Żelazny uścisk miłującego dogmaty Saturna.

Zetknięcie pruderyjnego, ale w końcu świętego Augustyna z  Herodiadą, czująca przyjemność wszystkimi porami ciała. Przyjemność, która nie jest  wyuzdana, lecz autentyczna, głęboka i naturalna. Brak otoczki fałszu, dogmatu nieomylności irytuje Saturna/ Augustyna, pragnie wprowadzić rządy bata, by okiełznać wszystko, co sprawia radość, powoduje promienny uśmiech.

Polski Ascendent Marii Skłodowskiej jest uplasowany w jakże „ceniącym” radość i spontaniczność znaku Koziorożca. Żyć nie umierać?

W 1891 roku  Maria Skłodowska wyjechała z Polski , a raczej Królestwa Polskiego do Paryża, by tam kontynuować studia na Sorbonie (w XIX wieku kobiety nie mogły studiować na ziemiach polskich).  Tym samym radośnie zmieniła znak Ascendentu. Zamiast apatycznego, zimnego i obciążanego obowiązkami Koziorożca, uzyskała Strzelca.

 

W tym miejscu mogę pogdybać… Gdyby została w Polsce, nikt by o niej nie usłyszał. O tak, byłaby na pewno wzorową nauczycielką na jakiejś pensji panny Latter lub też solidną, smutną panią polskiego, szlacheckiego domu z tradycjami sięgającymi Piasta. Na pewno w kręgach okolicznej, konserwatywnej szlachty, byłaby zauważona- wszak władca Ascendentu w Polsce- Saturn, znajduje się w 10 domu, do tego Słońce w 9 polu- udałaby się jako ofiarna żona Polka na Sybir z małżonkiem, wszak za winy Wasze i nasze, a szczególnie za Wasze ( czytaj mężowskie) w Polsce godnie było się poświęcać. Może jakiś panegiryk, może krótkie opowiadanie pióra Żeromskiego o kolejnej Siłaczce…

 

Na szczęście dla niej i całej światowej nauki, ale tak naprawdę , na szczęście dla Marii, wyjechała z kraju nad Wisłą i w słodkiej Francji rozwinęła  swoją karierę naukową.

Tam mogła oddać się ambicjom i pasjom niekoniecznie związanym z posiadaniem męża i gromadki dzieci. Uran, tak harmonijnie i nieharmonijnie zarazem posadowiony w jej horoskopie, powoduje fascynację umysłem, wręcz inteligencja wzbudza u niej czułość i przywiązanie. Była solidna, lojalna ( Saturn Wenus) i niezwykle twórcza, a to już działanie Urana.

Maria miała starszą siostrę, Bronisławę. Dziewczyny zawarły umowę, w myśl której starsza z nich miała jechać do Francji, by studiować, a młodsza  pracować w Polsce na  utrzymanie i naukę tej starszej. Pytanie, które cisinie się na usta:  Czy dzisiaj taka sytuacja byłaby możliwa, czy polska nauczycielka, pracując w zawodzie, byłaby w stanie utrzymać siebie i studiująca siostrę za granicą?

 

W Polsce Marię dotknął  również  kastowy system koniunkcji Saturna z Wenus- zakochała się w Żorawskim, synu jej pracodawców. Oczywiście, rodzice Kazimierza nie zgodzili się na  mezalians. Saturn Wenus to też nieszczęśliwe uczucie, zranienie kobiecej duszy.

We Francji dzieliła czas pomiędzy naukę a grę w amatorskim teatrze. Potem poznała starszego od niej o 8 lat Piotra, wzięli ślub cywilny, bez księdza i obrączek. A to już domena Ascendentu w Strzelcu i Urana, który dopiero na zachód od Wisły mógł rozwinąć skrzydła. Relokacyjnie ważniejszy staje się Jowisz, jako władca horoskopu. A Jowiszowi bliżej energetycznie do Urana niż do Saturna. Wprawdzie dużo starszy mąż, to jeszcze sygnifikacja Saturna, ale Saturn w Paryżu jest w 11 domu, czyli w bardzo symboliczny sposób podlega Uranowi. Do tego Uran ma harmonijne układy i do Słońca i do Księżyca noblistki. A z Piotrem Curie łączyło ja wiele- rozmowy o hipotetycznym radzie, piezokwarcu i promieniotwórczości, czyli o jeszcze nieodkrytych, ale już przeczuwanych zjawiskach.

 

O Marii Skłodowskiej można napisać, że była osobowością wysoce uraniczną.

Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Uranicy odkrywają coś, co jeszcze nie jest znane publiczne, trywialnie ujmując, są bliscy powiązań za światem nieznanych praw i zjawisk. Dążą do tego, czego jeszcze nie ma, czego jeszcze nie widać.

 

Charakterystyczne jest też dla uraników  ciągłe wyrzucanie z raz ustalonego rytmu życia. Uranik nigdy nie zaznaje spokoju W każdym momencie życia może spodziewać się szokujących niespodzianek, rebelii. Nie groziły jej utarte schematy życiowe. Uranicy nie muszą marzyć, mając boską inteligencję, sami układają sobie wszechświat, czasem nawet go tworzą.

Maria opracowała teorię promieniotwórczości, technikę rozdzielania izotopów i odkryła dwa nowe pierwiastki. Jako że w jej horoskopie mamy mocnego Saturna, jej odkrycia zawsze miały praktyczne zastosowanie. I tutaj prawdziwie uraniczne życzenia służenia ludzkości, znalazło swój odzew- z jej inicjatywy prowadzono  pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

 

Osiągnięcia na światową skalę- dwukrotna Nagroda Nobla za osiągnięcia naukowe. Jest jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedyną uczoną w historii uhonorowaną Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Jest ona też jedyną kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług na polu naukowym.

Potężna opozycja Plutona do Słońca, która sprawia, że albo się jest przekształconą, albo samej się przekształca. Maria Skłodowska transformowała wszystko. Nie bez znaczenia jest też kątowe położenie Lilith na Asc w horoskopie polskim. Do tego Lilith  w opozycji z Uranem, doskonale się z nim. Oboje rebelianci, oboje nie chciani w panteonie bogów, Lilith nie kochano za sprzeciw przeciwko najwyższemu, Urana wykastrowano, nie mogąc tolerować kolejnych jego wybryków. Jednak żaden boski panteon, czy to judejski, czy grecki, nie potrafił uśmiercić tych buntowników. I to nie była kwestia woli, kolejnych stwórców, lecz niemożności, nie można uśmiercić tych, od których się pochodzi, wszak geny zostały rozrzucone….

 

Lilith w horoskopie Marii odbiera szereg harmonijnych aspektów, podobnie jak Uran. Sekstyl do świateł, trygon do Plutona, co w połączeniu z całością horoskopu daje systematyczne odczuwanie innych, lepszych i co ważne! poza systemowych wymiarów i rozwiązań. Została pierwszą kobietą profesorem na paryskiej Sorbonie.

 

Ale zwyczajowe borykanie się z systemem to i Saturn i Uran jednocześnie.

Gdy tragicznie zginął jej mąż, pracowicie przeżywała żałobę. Efektem ucieczki w pracę, zamiast w emocje( a to jest bardzo typowe dla Saturna w koniunkcji z Wenus) było uzyskanie radu w stanie metalicznym. W ramach sprzeciwiania się systemowi w sposób pokojowy, wraz z grupą przyjaciół założyła szkołę, gdzie w nowatorski sposób uczono dzieci.

Gdy pracowała na chwałę systemu, ceniono jej osiągnięcia, w momencie, gdy chciała czegoś w zamian, patriarchat dokładnie pokazał jej, gdzie jest miejsce buntowniczych i mądrych kobiet. W 1911 roku zgłosiła swoją kandydaturę do Francuskiej Akademii Nauk. Ale przepadła w głosowaniu, przezwyciężył seksizm i ksenofobia wobec cudzoziemców.

 

Pierwszą kobietę członkowie Akademii Nauk przyjęli ponad pół wieku później, w 1962 roku. Była nią Marguerite Perey, doktorantka Marii Skłodowskiej-Curie.

Maria była zdeklarowaną niewierzącą , ani Uran, ani Lilith szczególnie bogobojni nie są. Ich domeną jest sprzeciw przeciwko każdej skostniałej i oprawionej w ramki formie. W tamtych czasach było to w ksenofobicznych kręgach Francji uważane za mocno podejrzane.

Po otrzymaniu drugiej Nagrody Nobla, Maria przekonała rząd Francji do przeznaczenia środków na budowę prywatnego Instytutu Radowego – Institut du Radium (obecnie Institut Curie), który został wzniesiony w 1914 roku. Instytut ten stał się kuźnią noblistów – wyszło z niego jeszcze czworo laureatów Nagrody Nobla, w tym córka Marii Skłodowskiej-Curie, Irène, i zięć Frédéric Joliot-Curie.

Księżyc w Rybach , Wenus w kontakcie z Saturnem przekazują ogromną potrzebę służenia. Maria swoim postępowaniem podczas pierwszej wojny światowej dokładnie ją zademonstrowała. Zorganizowała specjalne samochody z aparaturą do badań i diagnostyki lekarskiej, co umożliwiało wykonywanie zdjęć rentgenowskich w warunkach polowych.

Była absolutną pionierką w nauce, obyczajowości, życiu rodzinnym. W lipcu w 1916 roku, jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy. Na ten moment miała sympatyczne tranzyty: Jowisz na IC, Neptun w trygonie do Marsa, Mars w opozycji do Księżyca.

Maria wraz ze swoją córką Irene szkoliła przyszłych radiologów. Uran w pełni zrealizowany, chciało by się napisać. Wchodząc urodzeniowo w dobre relacje ze światłami i Lilith przez całe życie Marii motywował ją do konkretnych odkryć i działań na rzecz ludzkości.