Ewa Kornafel
+48 515 288 427
kosmogram@onet.eu

Cofające się planety

Cofające się planety

Rok 2014 obfituje w wsteczne biegi planet. Wenus weszła w swój wsteczny bieg w grudniu 2013, w lutym w erce znalazł się Merkury, a w marcu Mars. Mars co dwa lata wchodzi w bieg wsteczny na okres dwóch i pół miesiąca. Gdy cofają się planety osobiste, efekty tego ruchu widać w horoskopach niemalże równocześnie z ruchami planety. Planety osobiste, jak sama nazwa mówi, mają wpływ na indywidualny horoskop danej osoby..  Mars 1.03.2014 znalazł się na 27 stopniu 32 minucie znaku Wagi i stamtąd zaczął się cofać, czyli, mówiąc potocznie, iść po własnych śladach. Wojownik, który zawraca, tylko po to, by za chwilę wrócić w to samo miejsce, mało tego, tą samą drogą, to rzadki przypadek. Podstawową funkcją Marsa jest nieustanny i nieprzerwany pęd do przodu, brak refleksyjności i namysłu. Zatem niecodzienne jego zachowanie wywołuje niebezpieczne skutki, gdyż tutaj Mars zostaje przymuszony do wyhamowania.

W naszej codzienności oznacza to, że każda czynność będzie wykonywana bez impetu, tylko z konieczności, trudno będzie też obudzić w sobie wolę walki, czy też zwykłą werwę. A wszelkie nowe przedsięwzięcia rozpoczęte w tym czasie, powtórzyć raz jeszcze.

 

Mars cofa się w znaku kardynalnej Wagi, zatem dla Wag, Baranów, Raków i Koziorożców oznacza to czas szczególny. Pamiętamy, że w znakach kardynalnych jest i Pluton, i Jowisz, w niektórych przypadkach, tam, gdzie miejsca kardynalne w horoskopie są szczególnie reaktywne, przeobrażenia pomiędzy 1.03-20.05 będą dotyczyły sfery nie tylko osobistej( Mars), ale również społecznej ( Jowisz), czy też pokoleniowej ( Pluton). W takich układach trudno jest mówić o uśmiechu Losu, raczej zgrzytanie zębów jest tu bardziej odpowiednim terminem.

 

Znak Wagi dotyczy przede wszystkim związków, partnerstwa, układów, kooperacji.

Wiemy już, że pewne układy na Ukrainie zostały zerwane, inne porozumienia nigdy przez nikogo nie zostaną uznane. W przypadku tych państw, szczególnie w przypadku Ukrainy, marsową energią zostały poruszone w sposób obezwładniający, ważne planety tego kraju, o czym znakomicie pisał Jarek Gronert.

 

Dla przeciętnego śmiertelnika ważne są jego relacje, zarówno te bardzo intymne, jak i oficjalne. Każde długotrwałe napięcie w związku osobistym, które było w przeszłości tłumione, w czasie od marca do lipca będzie uwalniane w sposób nieraz bardzo gwałtowny. Pary borykające się z kryzysem  mają bardzo małe szanse, by przy tym biegu Marsa dojść do kompromisu, a sztuka kompromisu  jest naczelną domeną Wagi. Refleksja i namysł nie są sygnifikatorami Marsa, kompromis też nie, zatem przy tak niewygodnej pozycji dla tej planety, czyny i słowa będą eskalować. Nie można mówić o żadnej strategii, paradoksalnie dla Marsa, planety czasu teraźniejszego, na przebieg każdego konfliktu, kłótni, czy sporu, będzie miała wpływ przeszłość.

 

Zacietrzewienie będzie wyjątkowo mocne, a na typowy racjonalizm Wagi przy cofającym się Aresie, nie ma co liczyć. Przychodzi mi na myśl „ pięta Achillesa”, można w pewnym metaforycznym skrócie stwierdzić, że bieg wsteczny, konieczność powrotu i ujrzenia tego, co się narozrabiało, jest Marsową piętą. Jednak Mars słabych punktów nie przyjmuje do wiadomości, zatem spotkanie się twarzą w twarz ze swoimi czynami z przeszłości, wywoła u niego agresję i wściekłość skierowaną przeciw swoim odczuciom, bo przeszłość przyciąga uczucia z nią związane. A jako, że Mars nigdy nie przyzna się do błędu, „ mea culpa” i bicie się w piersi są poniżej jego godności, winę za wszystko zrzuci na przeciwnika, czytaj partnera/partnerkę. Z drugiej strony, przy cofającym się Marsie,  niektórzy z nas chętnie milkną, schodzą trudnościom z drogi. To sprzyja wrażeniu, że wszystko jest w porządku. Jednak Mars w tej pozycji również agresywnie reaguje na fałszywe kompromisy, które teraz łatwo wykrywa, można nawet powiedzieć, że ten to jedyny raz ( podczas erki) jest wyczulony na coś innego, niż na siebie.

 

Ten tranzyt odkrywa przed nami naszą nierównowagę emocjonalną. Nie można na nią zareagować ani w sposób typowo marsowy- czyli agresją, ani też na sposób Wagi- znaleźć łatwiutki unik. W tym momencie rozumiemy znaczenie cofającego się Marsa, jest to próba  pokonania swoich typowych, wyuczonych i pierwotnych odruchów emocjonalnych i możliwość spojrzenia  w głąb, przy każdym stwierdzeniu własnej nierównowagi.

 Mars i głębia? W tym miejscu zaczynamy pojmować dlaczego Mars jest starym władcą Skorpiona. Skorpion i głębia, to brzmi zdecydowanie bardziej spójnie. Na ponowne zauważenie tego, kto jest przyjacielem, a kto nie, kogo kocham, a kogo już nie ,mamy czas aż do 27.07, kiedy to Mars ponownie osiągnie 27 stopień znaku Wagi.

Bon voyage.