Ewa Kornafel
+48 515 288 427
kosmogram@onet.eu

Lilith w Strzelcu 14.02.2017 do 9.11.2017

Lilith w Strzelcu 14.02.2017 do 9.11.2017

Można się zastanowić, czy pobyt Lilith w znaku Skorpiona przyczynił się w jakiś sposób do umocnienia pozycji kobiet?  Na pewno  przyczynił się do manifestowania ich jedności i do masowych wystąpień przeciwko represyjnej polityce wobec nich.

Sprawa poszanowania a nawet zapewnienia kobietom podstawowych praw człowieka w ostatnich latach staje się szczególnie istotna. Im silniejsze instytucje autorytarne, tym większe lekceważenie kobiet. Lekceważenie ich uczuć, ich siły, ich głosu, myślenia i odczuwania. Za to jest masowe ich ogłupianie i zniewalanie.

Zakaz kobiecej solidarności panuje właściwie od początków religii patriarchalnych, obojętnie, jak te religie się nazywają, ich celem jest niedopuszczenie kobiet do decydowania o sobie, swoim życiu, filozofii, uczuciach, umyśle.

Znak Strzelca jest przestrzenią opuszczania granic, rozluźniania ich, a nawet niwelowania.  Kobietom nałożono sporo łańcuchów i kagańców, wszystkie jednak mają one swe umocowanie w prawie i „mądrych księgach”.  Dlatego Lilith została emigrantką z wyboru, pamiętamy, że atmosfera z raju Jehowy stała się niezdrowa dla zdrowo myślącej kobiety. Jedyną drogą była dobrowolna emigracja i ofiarowanie sobie tego, do czego człowiek, niezależnie od płci,  ma niezbywalne prawo- wolności.

Lilith zawsze walczy z niewiedzą i nietolerancją, szokuje i prowokuje do samodzielnego wyciągania wniosków.

Strzelcem rządzi Jowisz, Gromowładny znany z braku umiarkowania. Nieumiarkowanie w jedzeniu, piciu i rozpuście. Łaskawym okiem traktował swe zachcianki. Tylko Wenus pozwalano na tak wiele, jak Jowiszowi, oczywiście jeśli chodzi o boskie przedstawicielki płci pięknej. Hera świeciła przykładem, zresztą wyboru nie miała, Atena była córeczką tatusia, oddaną tylko jemu, jako że to właśnie w tym micie zastosowano rozpaczliwy wybieg- mężczyzna może rodzić, zatem jest równy kobiecie. Do tej pory panowie tego przywileju nie mieli. A potem już było tylko gorzej, kobieta zaczęła pełnić rolę surogatki.

Lilith w znaku Strzelca to symboliczne skoligacenie Jej otwartości z jego nadużywaniem wszystkiego. Strzelec jest misjonarzem, zapalczywym orędownikiem i głosicielem prawdy, zawsze jedynej. Prawda w naszej kulturze ma ojców, matek brak. Czy zatem prawda może zacząć pochodzić od kobiet?

Lilith, przebywając w znaku Strzelca,  może wskazać zupełnie inne rozwiązania i możliwości, które pojawiają się przy porzuceniu konwenansów, osobistych przekonań.

W Strzelcu istotna jest wizja, która się pojawia wtedy, gdy wszyscy porzucą dotychczasowe mechanizmy postepowania i myślenia. Znak Strzelca tworzy ideał, który staje się możliwy do zrealizowania  wtedy, gdy zamiast murów, zaczniemy budować mosty.

Misją Lilith w Strzelcu może być próba stworzenia przestrzeni przyjaznej dla wszystkich.  Ta wizja nie uznaje kompromisów, podobnie jak Lilith. Jednak, obecny klimat przypomina bardzo klimat wojen religijnych.

W 1182 roku kościół stał się światową potęgą, papież popadł w duży konflikt z cesarzem, kler cechowała duża ignorancja i niewiarygodne lenistwo. Prałaci chcieli zdobywać coraz to nowe bogactwa i większe wpływy na życie publiczne. Rozdźwięk pomiędzy tym, co oficjalnie głosili z ambon, do czego nawoływali maluczkich, a ich życiem był olbrzymi i niewątpliwie miał wpływ na tworzenie się odłamów religijnych i sekt. W tym czasie urodził się Franciszek z Asyżu, był synem bardzo bogatego handlarza chust. Franciszek był światłym i światowym młodzieńcem, interesował się czynami bohaterów, romansami rycerskimi. Często towarzyszył ojcu w podróżach, wraz z nim brał udział w festynach, ucztach, biesiadach. Nie stronił od towarzystwa arystokratycznej młodzieży. Był bogaty i hojny, często pożyczał swoim przyjaciołom pieniądze, oni zaś chętnie bawili się na jego koszt. Franciszek w swoim postępowaniu kierował się szlachetnością, lubił też korzystać z uciech, jakie bogatemu młodzieńcowi oferował świat. Choroba i niebywałe osłabienie, które ogarnęły Franciszka przerwały pasmo zabaw. Tygodniami leżał chory. Gdy wyzdrowiał, postanowił poświęcić się jakiemuś szlachetnemu celowi. Cóż mogło być bardziej bohaterskiego i szlachetnego niż udział w krucjacie ? Pełen wiary i zapału postanowił nawracać innych. Jednak spotkało go niepowodzenie, tak się rozchorował, że nie mógł brać udziału w walkach. Podczas choroby miał wizje, bardzo głębokie i tak jednoznaczne, że bez trudu pojął ich znaczenie. Całkowicie odmienił swoje życie, pościł, oddawał się modlitwom, wszystko, co miał, rozdał biednym, zrzekł się również praw do majątku ojca. Dla mieszkańców Asyżu stał się pośmiewiskiem, ojciec wyrzekł się syna- dziwaka. Franciszek odnalazł spokój w życiu eremity, wypełniała go służba Bogu”.

Fragment mojej książki: „ Lilith zakazana kobiecość”.

Lilith, tranzytując znak, dom, czy jakikolwiek inny punkt horoskopu, niesłychanie go radykalizuje, żądając rozwiązań ekstremalnie bezkompromisowych.

Obecnie czujemy narastające napięcie, mamy do czynienia z fanatyzmem religijnym i politycznym, każdy ma swoją rację i przedstawia ją z własnego,  niesłychanie wyostrzonego punktu widzenia.

Lilith w Strzelcu  daje energię, by oddziaływać na świat przyjacielsko i sprawiedliwie, daje odwagę do tego, by przeciwstawiać się niesprawiedliwości  i brakowi poszanowania dla innych. Wyzwala aktywność i odwagę do walki.  Patriarchalne zasady panujące przez ostatnie tysiąclecia nie przyniosły niczego dobrego, oprócz uciemiężenia i zniewolenia. Koncepcje silnorękiej władzy i niewzruszonych autorytetów, są przestarzałe, a co ważniejsze, nie funkcjonują od lat. Gdy wyrzucimy i porzucimy te przestarzałe koncepcje, stare dogmaty wiary i upór w przekonaniach,  stworzymy nowe szanse i nowe perspektywy. Wchodząc w nową przestrzeń, jesteśmy w stanie stymulować  inną świadomość.

Odwieczna walka pomiędzy mężczyzną i kobietą zaczęła się raju, była walka o dominację. Kobiety ją przegrały, są tymi, które kuszą, namawiają do grzechu, są siedliskiem wstydu i zła.

Ewa straciła siłę poprzez podporządkowanie się patriarchatowi, zamiast siły nastąpił strach i wstyd i ogromne poczucie winy. I milczenie. Za milczenie płacimy stosem, butem, butą i batem.

Patriarchat wydał walkę całemu rodzajowi żeńskiemu, a Ziemię, jako matkę, nakazał uczynić sobie  poddaną. Podporządkowując sobie Naturę , ten odwieczny kobiecy pierwiastek, pozwolił na niekończące się akty męczeństwa:

„ Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Ta zasada, prawo pozwala na wszelkie nieetyczne i nieekologiczne poczynania.

Spójrzmy na rajską historię jeszcze z innej strony- opiekunkami ogrodów, ich właścicielkami były kobiety, boginie, Hera miała swój ogród hesperyjski a Inanna swoje święte drzewo, a Święta Lipka, lipy skoligacone z pszczołami i tu do Bogini już blisko.

Drzewa ścięto, a do ogrodów weszli barbarzyńcy:

Strzelca kiedyś nazywano Łucznikiem. Pamiętamy, że symbol Strzelca to centaur z łukiem i strzałą skierowaną w niebo. Tylna część ciała jest zwierzęca, dzika, pełna żądz i nieokiełznanych instynktów. Górna część ciała jest ludzka, można kierować nią przy pomocy serca i rozumu. Głównym zadaniem dla Lilith w tym znaku jest połączenie tych dwóch, bardzo niespójnych obszarów. To położenie Czarnego Księżyca sprawia, że przepaść między tymi dwoma światami jest ogromna. Bezmiar, nieumiarkowanie, wygodnictwo, delektowanie się są tu podniesione do godności bożka lub totalnie zaprzeczone. Na tych obszarach toczy się ciągła walka, z jednej strony chce się zwalczyć w ciele wszystko to, co niskie, przyziemne. Gdy ideał panuje w życiu, jednostka ma przed sobą szczytne cele, następuje powrót do wygodnego, pełnego żądz, życia. Lilith często występuje pod postacią węża, jednak w tym micie należy przywołać konia. Demeter występowała jako bogini z końską głową.  Konie od zawsze były poświęcone Księżycowi, kultowi Wielkiej Bogini, ponieważ ich kopyta pozostawiały na ziemi ślady w kształcie księżyca. Księżyc od zarania dziejów był uznawany za  źródło wszelkiej wody i samego życia. Stąd też postać konia należy odczytać jako symbol seksualności (wspomina o tym C. G. Jung). Przy tym Czarnym Księżycu życie seksualne jest areną, na której będzie się toczyła walka pomiędzy ideałami, filozoficznym podejściem do życia, a przyziemnością, chucią. Po ekstazie następuje asceza i odwrotnie. Niezwykle trudno jest znaleźć wspólny element tych dwóch światów. Wielu mężczyzn, szczególnie kapłanów, prałatów i proboszczów projektuje ten dualizm na kobiety. Mężczyźni z tym położeniem Lilith uganiają się za pełnokrwistymi kobietami, tracą dla nich głowę, a następnie odsądzają od czci i wiary. Z drugiej strony tacy mężczyźni specjalnie za partnerkę życiową obierają sobie kobietę, która ich nie pociąga i cieszą się, że ona nie rozbudza ich namiętności. Wtedy roi im się, że właśnie oto dostąpili świętości i prawdziwego oświecenia. Kobiety czynią odwrotnie, postępują w życiu jak kapłanki i tylko od czasu do czasu mają zapotrzebowanie na pełnego temperamentu mężczyznę. Występuje tu polaryzacja między uduchowioną kobietą, a materialnym mężczyzną. Kobiety w pewnym sensie poszukują archetypu Franciszka sprzed jego świętości.

Przy tej Lilith nie jest się obojętnym wobec spraw religii, wiary, sprawiedliwości, wolności. Niestety, łatwo tu o fanatyzm, wtedy łuk Strzelca napinają religijni albo polityczni szaleńcy. Odwieczny problem pierwszej pary, kto na górze, kto na dole znów się ujawnia. Czyja teza lepsza ? Czyj Bóg mądrzejszy ? Czyja wiara najprawdziwsza ? W imię ideologii przelano oceany krwi.

Dla Lilith w Strzelcu zawsze wieje silny wiatr wolności. Bariera jest przeszkodą, którą należy pokonać bez względu na to, co w rezultacie się uzyska. Motorem działania jest optymizm i przekonanie o własnej racji. Bardzo chce się innym przynieść wolność, wyzwolenie, prawdziwą wiarę. Dlatego też nieświadomych pogan wyzwalano  spod władzy ich bożków. To przekonanie w efekcie pozwala na zabijanie opornych, którzy nie wiedzą, co czynią!

Jakoś nie komentuję słów, które napisałam przed laty.

I jeszcze jedna moja myśl na koniec. Lilith w znaku Strzelca, Strzelec znakiem emigracji, czy może po raz kolejny Lilith   pokaże nam wyjście awaryjne, czyli emigrację z wyboru.

Nie wchodzę w teksty zaangażowane, polityka, mówiąc bardzo dyplomatycznie, nie jest moją ulubioną dziedziną rozważań, ale teraz Lilith jest w Strzelcu, w listopadzie przechodzi do Koziorożca, krótko po Niej znajdzie się tam Saturn. Czasem uważa się Saturna za ostatniego obrońcę matriarchatu, przedstawiany jest często z lunarnym sierpem. On też został zdradzony i wygnany.

9.05.1487 roku zaprezentowano papieżowi tekst pt : „ Młot na czarownice”. Redagowanie tegoż ( czyli działania wcześniejsze) miało miejsce podczas pobytu Saturna i Lilith w znaku Strzelca właśnie.