Ewa Kornafel
+48 515 288 427
kosmogram@onet.eu

Wokół nowiu i pełni….

Wokół nowiu i pełni….

Najbliższy nów czeka nas 29.11 o godzinie 13.18. Słońce i Księżyc znajdą się tego dnia w znaku Strzelca, znaku ognistym i zmiennym.

Warto wiedzieć, że tak jak Słońce przebywa w kolejnych znakach Zodiaku przez około miesiąc, tak również Księżyc podąża po zodiakalnym kole, tylko o wiele szybciej.

Księżyc w Strzelcu znajdzie się 28.11 o godzinie 21.48. i już od tego czasu odczujemy zmianę, gdyż Księżyc wpływa przede wszystkim na nasze emocje i na emocje innych.

Wibracje znaku Strzelca powodują, że chcemy odważyć się na więcej niż zazwyczaj, ośmielamy się mówić o uczuciach, bezpruderyjnie je również okazujemy.

„ Tam sięgaj, gdzie….” Można powiedzieć, że pisząc te słowa, nasz Wieszcz był pod wpływem Księżyca w Strzelcu.

Jeśli na ogół jesteśmy nieśmiałe, to na pewien czas, w tym miesiącu od 28.11.godziny 21.48 do 1.12.godziny 9.52 , czyli wtedy, kiedy Księżyc przebywa w znaku Strzelca, stajemy się niepokorne, nieco niespokojne ( w bardzo pozytywnym znaczeniu tego słowa), bardziej elokwentne, na zasadzie, co w sercu to i na języku

. Chętnie zmieniamy miejsca pobytu, spotykamy się z ludźmi, uczymy się czegoś, co zdecydowanie rozszerzy nam horyzonty.

Pozostajemy w ruchu, nie tylko fizycznym, ale również intelektualnym, emocjonalnym.

Dla zakochanych to dobry czas, by ujawnić swoje uczucia, porozmawiać swobodnie, bez wchodzenia w role.

Strzelec sprzyja rozwojowi, samorozwojowi również, wspiera samoświadomość, inicjuje nagłe przebłyski intelektualne z efektem olśnienia.

Nów, o którym mowa, nadaje się do dyskusji, dywagacji, zapoznawaniu się z nowymi obyczajami, odmienną od naszej umysłowością i mentalnością.

Raczej nie nadaje się do wyważonego dobierania słów, do rozważnego działania. Symbolem ognia, czyli Strzelca również, jest spontaniczność, otwartość, brak taktu i dyplomacji.

Wykorzystajmy ten moment na zajęcia ruchowe, na to, by również pobudzić własną dynamikę , również intelektualną.

 

Na to, by sięgnąć po zakazany owoc…

 

Ostatni nów był w znaku Skorpiona, Skorpion to znak wodny i stały. Zaglądamy czasem we własny mrok, czasem jest to mrok średniowiecza. Wspominam o tym, byście Państwo mogli odczuć różnicę, jaka występuje pomiędzy znakiem wodnym, a ognistym, pomiędzy znakiem stały, a zmiennym.

Czy macie wrażenie, że jest nieco łatwiej, lżej się oddycha? Łatwiej zebrać myśli, wypowiedzieć się bez ustawowych procedur. Można mówić o pewnej lekkości bytu, potrzebie bagatelizowania, pobieżnego traktowania życia. Jednocześnie pojawia się innego rodzaju aktywność, która pozwala  wyzwalać się od nieco czasem przesadzonych własnych żądań.

To chwila optymizmu, takiego skierowanego do każdego i każdej z nas. Przyjemności bycia z kimś drugim, czasem podarowania komuś lub też otrzymania od kogoś przyjaznego i bezinteresownego wsparcia.

 

Strzelec i nów w Strzelcu pozwala na bardziej optymistyczne spojrzenie na świat, namawia, do tego, by nie przejmować się tzw. warunkami obiektywnymi i tworzyć subiektywną rzeczywistość wykraczającą poza dotychczasowe ramy. Dobrze jest zastanowić się nad nowym krokiem, by zdobyć to, o czym się marzy.

 

Nów do szczególnych przemyśleń dla całego żywiołu ognia, w pierwszej fazie dla Strzelców, Baranów i Lwów, ale również dla żywiołu powietrza, zwłaszcza Bliźniąt. Nieco chybotliwie dla Panien i Ryb, te znaki mogą być nieco wystraszone, czy też onieśmielone przemyśleniami czy nawet własnym zachowaniem w tym dniu.

 

To dzień zwracania uwagi na potrzeby innych- przed nowiem mamy Księżyc w trygonie do Chirona, w dniu nowiu Wenus czyni do niego sekstyl.

Chiron jest archetypem Zranionego Uzdrowiciela, niegojącej się rany, głębokiej traumy. W te dni możemy dostrzec u siebie, to, co jest niekończącą się, trudną  historią lub też pomóc komuś innemu w odsunięciu traumy czy trudności. Nie znaczy to zabawy w terapeutę, tylko zauważenie pewnej kwestii, porozmawianie o bólu w sposób nieskrępowany z kimś drugim.

 

Wracając do Chirona, najmądrzejszego z Centaurów, pamiętacie, że zgubił go alkoholizm innych Centaurów. Nie wnikając w mitologiczne szczegóły- łatwo w tym dniu się upijamy i tylko od nas zależy, czy będziemy mieć ochotę na chwilę zapomnienia czy też nie. Księżyc będzie w kwadracie do Neptuna, przykre skutki picia wódki, to żart, ale łatwo podtruwamy się w tym czasie, nasz układ pokarmowy wymaga szczególnego wsparcia, a może po prostu większej czułości i dbałości.

 

Po godzinie 21 nie wszczynajmy burd i awantur, Wenus robi kwadraturę do Urana, łatwo o kłótnię kochanków, okrutną i szybką wymianę zdań. Łatwo ujawniają się różnice. Z drugiej strony, jeśli chcemy zagrać w otwarte karty, to czas ku temu jest odpowiedni. Represje dosięgną nas następnego dnia już rano podczas koniunkcji Księżyca z Saturnem.

 

 

Pełnia 14.12, godzina 1.06.

 

Pełnia w znaku Strzelca, czyli po raz kolejny spotykamy się z jakością zmienną, bo Słońce jest w znaku Strzelca, a Księżyc w znaku Bliźnią, natomiast żywiołem Słońca jest ogień a Księżyca powietrze. O klimacie znaków zmiennych zapewne pisał Słowacki: „ w sercu, gdzie nie trwa myśl nawet godziny..”

 

Wieloraka zmienność: myśli, postanowień, emocji, uczuć, umów.

Podczas tak silnego zaakcentowania znaków zmiennych, zanim pojmiemy sensowność jakiejkolwiek koncepcji, już pojawia się następna, a zaraz za nią kolejna. Pełnia pełna niespodzianek! To może być i drażniące i meczące, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, że każda pełnia skłania nas w kierunku nerwowości.

Nic stałego i trwałego, oczywiście, to wniosek prosty, płynący z takiego, a nie innego układu planet. Jednak nie należy tego traktować negatywnie. Wszystko to, co dzieje się na niebie, ma sens. Taka pełnia w zmiennych znakach rewelacyjnie pokazuje, co można zmienić w swoim życiu. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj procesy myślenia, i nawet nie o poglądy chodzi, tylko o utarte sposoby analizy i syntezy. Jesteśmy w stanie zauważyć niedoskonałość własnych i cudzych koncepcji. I natychmiast to skorygować. Owszem, podczas pełni panuje i pospiech i chaos, pamiętajmy że i Strzelec i Bliźnięta to po pierwsze znaki podwójne, po drugie bardzo aktywne.

 

 

Nie jesteśmy skłonni analizować w sposób dogłębny i całościowy. Raczej poruszamy się po powierzchni każdej kwestii Ta pełnia nie wyzwala głębokich, do tej pory schowanych, emocji. Emocje pojawiają się jedna po drugiej, nawet nie uczucia, ale stany, które natychmiast znikają, zanim je zanotujemy w myślach.

Za to dużo i szybko mówimy, a prawda czasem w oczy kole, a kłamstwo ma krótkie nogi. Warto pamiętać o tych powiedzeniach i stosować je jako przestrogi. Podczas pełni i krótko przed,  będziemy ranić słowem, nieczuli i niewrażliwi możemy się zachowywać jak słoń w składzie porcelany.

 

Tuż przed pełnią, 13.12 mamy najpierw Księżyc w kwadraturze do Neptuna, później, o 20.04 Księżyc w opozycji do Saturna. Tak rodzi się plotka czy domysł, za który trzeba potem odpowiadać. To wyzwala łzy, żal, szczególnie po pełni, czyli wtedy, gdy Księżyc wejdzie do znaku wrażliwego, a czasem i przeczulonego Raka ( 14.12. godz.13.09).

 

Bardziej niespokojnie będzie 13.12, czyli w przeddzień pełni, niż samego 14, ponieważ nieharmonijnie jest przed pełnią, a to z powodu wspomnianych już powyżej układów Księżyc Neptun i Księżyc Saturn. Na niebie tworzy się szybko zmieniający się układ w znakach zmiennych pomiędzy Saturnem, Księżycem, Neptunem i Słońcem.

Uważać, by w czyimś sercu nie zasiać niepokoju, tym bardziej, że Merkury planeta informacji dopiero za parę dni zacznie się cofać ( 19.12) i w pewien natarczywy sposób „ wałkować” wcześniejsze słowa, gesty i czyny..

 

Ten układ przed i w trakcie trwania pełni wyzwala poczucie winy i dużą niepewność, chwiejność postawy. Często zaprzeczamy temu, co wcześniej przez nas było wypowiedziane.

Działamy pod wpływem tego, czego się właśnie dowiedzieliśmy. Nie zawsze mamy czas, aby to sprawdzić. Podczas tej pełni pojawiają się informacje niesprawdzone i mało wiarygodne.

Najlepiej wybrać się  na spacer, wycieczkę, przewietrzyć rozemocjonowany organizm, pozbyć się złych emocji.

 

Starać się tak dyskutować, by nie ranić uczuć innych, ale to nie jest proste, czasem wręcz niewykonalne.

Do czego zatem pełnię można wykorzystać? Na pewno mamy głowę pełną pomysłów, mnożą się one w sposób nieskrępowany, niczym drożdże. Zapisujmy je, są nowatorskie, czasem obracają kota ogonem i dlatego mogą zaowocować w przyszłości. Bez oporu nawiązujemy nowe kontakty, przełamujemy własne wzorce zachowań, siadamy przy stole z obcymi ludźmi i rozmawiamy o czymkolwiek.

 

To również szansa na to, by spotkać się z ludźmi, na których zazwyczaj nie zwracamy uwagi,  po prostu są poza naszym zwyczajowym kręgiem zainteresowań. Na pewno przez cały ten okres będzie towarzyszyła nam niezdolność do koncentracji, dlatego nie warto w tym czasie załatwiać tego wszystkiego, co wymaga skupienia.

 

Co warto? Wchodzić w nowe, czytać o czymś innym, odwiedzić dawno niewidzianych przyjaciół, łapać beztroskę.

 

 

Angelina Jolie ma Słońce w znaku Bliźniąt, Brad Pitt jest solarnym Strzelcem. Ci znani aktorzy obrazują układ pełni na osi Bliźnięta Strzelec.