Ewa Kornafel
+48 515 288 427
kosmogram@onet.eu

Grudzień 2014.

Grudzień 2014.

Klimaty końca roku koncentrują się wokół szóstej, przedostatniej kwadratury Urana i Plutona. Uran, ze swoją dynamiką gotowego na wszystko rewolucjonisty i Pluton, niestrudzenie badający trwałość i sensowność wszelkich struktur, wskazują na te wartości, które bezwzględnie trzeba zgładzić, po to, by narodziło się nowe. Jednak nowe rodzi się w bólach, końcówka roku i znamienny ingres Saturna do Strzelca, wskażą nie tylko te, stare struktury, które należy usunąć z życia, ale również i chybione, nowe pomysły narodzone w ciągu ostatnich dwóch lat. Pluton w Koziorożcu ma duży związek z realnością zasianego, zatem wyplewi to, co będzie nieużytkiem. Dodatkowo, przy kwadraturze, uaktywni się stary, znany balast, nawet, gdy uznaliśmy, że czegoś już  dawno lub niedawno pozbyliśmy się, odżyje znowu. 

Z kolei Uran nakaże rozbudować tylko sensowne założenia „nowego”, zdarzy się pewnie w wielu przypadkach, że z tysiąca pomysłów pozostanie jeden i nawet ten trzeba będzie gruntownie zmodyfikować.

Niezwykle istotny nów z 22.12 z mocnym uraniczno- księżycowym akcentem przyniesie wiele, niekoniecznie radosnych zmian i odkryć. Uran i Pluton w pobliżu Węzłów Księżycowych wskażą wewnętrzny cel, jak również wszystko to, co ogranicza, hamuje rozwój, a jest związane z przeszłością. Ten układ na pewno silnym akcentem odciśnie się  na partnerstwie, jako że Węzły posuwają się na osi znaków Wagi i Barana.  Wenus aktywnie uczestniczy w weryfikowaniu naszych stałych relacji. 20.12 odbędzie krótką pogawędkę z Plutonem na temat sensowności relacji. Zapowiedzi konieczności weryfikowania wszystkich naszych związków pojawiły się na początku 2014 roku, kiedy to Wenus retrogradowała i spotykała się z Plutonem.

Obecna  koniunkcja Wenus z  Plutonem w Koziorożcu wiąże się z koniecznością zmian w starych strukturach, zarówno indywidualnego, osobistego partnerstwa, jak i państwowego, czy korporacyjnego. Układy muszą się zmienić, by nowe historie mogły zaistnieć.  Przy okazji tej koniunkcji można dojść do wniosku, że zmiany ze stycznia 2014 były niewystarczające.

Ponieważ wszystkie aspekty planetarne z drugiej połowy grudnia podlegają kwadraturze Pluton Uran, chcąc nie chcąc należy skierować swoją uwagę do czasu przedostatniej kwadratury tych planet z 21.04. 2014 roku. Nawet jeśli wtedy byliśmy pewni, że kontakty, relacje i nowe początki były zaczynem czegoś pozytywnego, obecna, grudniowa kwadratura podda to w wątpliwość. Pluton w Koziorożcu w kwadraturze z Uranem ma coś z klimatu rozpadu, pomyślmy, to, co bardzo zasiedziałe, zabetonowane wręcz powagą i siermiężnym, wojskowym majestatem Koziorożca, zostaje poddane krytyce, pokazuje rysy i obluzowania, wymaga co najmniej naprawy, lecz najprawdopodobniej  wymiany. Pluton pokazuje te miejsca i te relacje, w których jesteśmy kompulsywnie uzależnieni. Albo sami się uzależniliśmy, lub nas uzależniono, tak czy owak, przy kwadraturze zadziała zasada; „ akcja równa się reakcji”. Im bardziej chcemy od czegoś odstąpić, odejść, tym mocniej siła fatalna na nas napiera. I znowu dotyczy to nielubianej pracy, nieudanego związku, czy tez eksperymentów, które się nie sprawdziły. Wejście do własnego wnętrza- przy okazji tej koniunkcji Słońca i Księżyca będzie bardzo mocne, gdyż następuje ono jeszcze podczas pobytu Saturna w Strzelcu, a więc podczas wzajemnej recepcji Saturn Pluton. Podczas ostatniej kwadratury tychże planet 17.03.2015 Saturn będzie już w Strzelcu. Do tego ten nów nacechowany jest ogromną aktywnością, niestety kwadraturową Urana i Księżyca, ani spokojnie, ani łagodnie nie będzie.

Okres przedświąteczny i świąteczny pozwala na rewelacyjne i niestandardowe odkrycia, jak również na zakończenie tego, co w życiu przeszkadza. Zarówno wspomniana już Wenus, jak i Merkury są w zasięgu oddziaływania kwadratury Uran Pluton, zatem osoby, które posiadają planety osobiste w obrębie 11-13 stopni znaków kardynalnych, dyskomfort tego układu odczują najbardziej. Nów z 22.12 jest jednocześnie czasem przesilenia zimowego, zatem decyzje i wydarzenia z okresu nowiu i okresu świątecznego również mają charakter przesilenia i wprowadzają długotrwałe zmiany. Cechą znaków kardynalnych jest impuls, rozpoczęcie, bodziec. Jednak zupełnie inne znaczenie  ma krótkotrwały bodziec w znaku Barana, a zupełnie inny w znaku Koziorożca, który ma zawsze czas i plan, by rzecz rozpoczętą doprowadzić do końca. Zatem ten impuls może mieć charakter zarówno impulsu zakańczającego coś, od dawna niechcianego i uwierającego, jak i początkującego fazę innowacji życiowych, oczywiście traktowaną wielce poważnie, jak to Koziorożec ma w zwyczaju.

Obraz – Justyna Stoszek – Patagonia