Ewa Kornafel
+48 515 288 427
kosmogram@onet.eu

Lilith w Koziorożcu

Lilith w Koziorożcu

Dnia 9.11 o godzinie 5.00 Lilith wchodzi do znaku Koziorożca i pozostanie tam do 6.08.2018 roku. Co sygnalizuje horoskop ingresu Lilith do znaku Koziorożca?

Lilith w tym horoskopie przebywa w 3 domu wraz z Plutonem i Saturnem. Wieści dziwnej i niepokojącej treści? Ascendent układu jest w Wadze, a Wenus, władczyni horoskopu,  wraz z  Jowiszem w Skorpionie. Wenus tworzy przyjazne aspekty z Lilith, czego nie da się powiedzieć o relacji trzeciej „ kobiecej” planety, Luny. Wenus w Skorpionie zanurza się w głębokie pokłady kobiecych potrzeb, do czego zachęca ją Lilith z trzeciego domu. Czy należy zatem spodziewać się dalszych, publicznych wypowiedzi znanych kobiet dotyczących aktów przemocy dokonywanych na nich? Czy ten układ przerwie milczenie kobiet, przełamie tematy tabu i poruszy opinię publiczną? Coś musi być na rzeczy, bo Lilith niejako współpracuje z Wenus, Wenus zaś wchodzi w skład półkrzyża Uran opozycja Wenus i kwadrat Luna. Mocna pozycja Urana na descendencie zawsze sugeruje niepokój i rewolucje w związkach, układach, dotychczasowych koneksjach. Luna w znaku Raka jest zazwyczaj przywiązana do tradycji i niechętnie przyjmuje wszelkie nowinki dotyczące życia i pożycia. To trochę, jak żona, bo przecież Luna to archetyp żony, matki, opiekunki i pielęgniarki, której nagle inni uświadamiają, że jej własny dom nie istnieje, że mąż ma kochankę, syn jest gejem, córka szarga świętości, a ukochany i uwielbiany szef w godzinach pracy ogląda pornografię. Sytuacja, której nikt nie chce przyjąć, lepiej zatem lamentować nad upadkiem obyczajów, moralności i wzdychać za starymi, dobrymi czasami, niż nieprzyjemnej prawdzie spojrzeć w oczy. Pierwszy dom w znaku Skorpiona, chciałby się wszystko zakamuflować, nie dopowiedzieć do końca… Jednak sytuację ratuje Merkury i o dziwo, Saturn w Strzelcu, zatem pod dywan zamieść się nie da, z daleka pachnie to skandalem. Luna w dziewiątym domu, ale w Raku w kwadraturze do Urana. Ten wzajemny aspekt zawsze czyni wyłomy w dotychczasowym uporządkowaniu spraw rodzinnych, intymnych i emocjonalnych. Na szerszą skalę, to może być kolejna próba  uprzedmiotowienia i kobiet i dzieci. Uran jest rebeliantem, powoli kończy swój pobyt w Baranie, zatem jego próba dokonania rewolucji w zwyczajach społecznych, w umowach i w tym, co do tej pory uważane było za pokojową współpracę, może być udana. Wenus i Lilith dążą do odkrywania wzajemnej siły i elementów wiążących je nawzajem. Połączenie dwóch kobiecych energii być może pozwoli na odrzucenie klątwy, jaką na kobiety rzucili mężczyźni. Już nadszedł czas na to, by  odczarować historię Medei, Joanny d’Arc, która zginęła okrutną śmiercią za noszenie męskiego stroju, tysięcy matek, żon, sióstr, córek spalonych na stosie za udzielanie pomocy innym kobietom.

Znakiem Koziorożca rządzi Saturn, ostatni obrońca matriarchatu, w sumie dosyć ostro wystąpił przeciwko Uranosowi, obcinając mu sierpem ( symbol wszak to lunarny) jego atrybuty męskie. I Saturn i Lilith mówią o odpowiedzialności, systemie rodzinnym, bezpieczeństwie, wspólnocie i wychowaniu.  Lilith jako bogini należy do matriarchalnego porządku świata. Lilith odrzuca struktury monoteistyczne i dlatego jest rebeliantką. Ona sama zaś jest przedstawicielką starego porządku i w związku z tym ma połączenie z Saturnem  ( stary porządek) jak również z  Uranem i jego rebelią. Astrologicznie rzecz ujmując, to Koziorożec i Wodnik mają jedno pierwotne połączenie, mianowicie wspólnego władcę Saturna.  A w sumie to Saturn się zbuntował przeciwko ojcu i go wykastrował.

Lilith w Koziorożcu ma aspekt mądrej, niczego się nie bojącej bogini śmierci, tej, która nie lęka się niczego, bo wie, że wszystko ma swój kres.

Kobiety z Lilith w Koziorożcu kreują własny Kosmos. Stąd kamienista droga, przeszkody i wyboje, przysłowiowe kłody pod nogi. To wszystko powoduje, że powstaje nietuzinkowa indywidualność. Szlifowanie takiej osobowości wymaga czasu i cierpliwości, prób, spotkań z własną słabością, zejścia do podziemi.

Kobiety z tą konstelacją idą za swoim głosem wewnętrznym i jednocześnie są profesjonalistkami i perfekcjonistkami w tym, co robią. Ich sekretem i skarbem jest niezawodny instynkt, czasem ciągnący je w głąb, wbrew ich woli. Im więcej mają doświadczenia, tym lepiej rozumieją struktury mocy i władzy, zarówno własnej, jak i cudzej.

Wiedza tej Lilith i rozumienie cykliczności życia pozwala na otrzymanie wszystkiego, czego się chce. Jest władczynią czasu, czas pracuje na jej korzyść, im dalej w las, tym przyjemniej iść. Jest niepowtarzalna, przez to nie zawsze zrozumiała. Zasadą Koziorożca jest powolne dojrzewanie, na zasadzie wina, im starsze tym cenniejsze. Zatem zachowajmy cierpliwość, by  umieć rozpoznać i docenić własne możliwości, by to, co czasem wydaje się dosyć ograniczające, uznać za coś wartościowego.

Saturn opisuje szkielet, Lilith ludzką psychikę. Osoby z Lilith w Koziorożcu są architektkami własnego wnętrza. Idealnie rozumieją instynkt innych, w tym instynkt zwierząt, urodzone behawiorystki i behawioryści.

Archetypem Lilith w znaku Koziorożca jest Medea.

„Medea, księżniczka z Kolchidy znana była ze swych mocy magicznych. Jej ojciec był człowiekiem gwałtownym i posępnym. Przechowywał w swoim zamku złote runo, runa strzegł smok o tysiącu zwojów, który nigdy nie spał… Jak wiemy, po to runo wybierał się Jazon, zdobywając to trofeum zapewniał sobie tym samym objęcie swojego spadku- tronu Jolkos. Medea pokochała Jazona od pierwszego wejrzenia, jej miłość była tak gwałtowna i obezwładniająca, że poprzysięgła sobie zrobić dla niego wszystko. Ojciec Medei nakazał Jazonowi zaprząc dwa ziejące ogniem byki, stworzone przez Hefajstosa, przeorać nimi pole Aresa i zasiać zęby węża, otrzymane od Ateny. Jazon nie byłby w stanie wykonać tego zadania, gdyby nie zakochana Medea. Pomogła mu, w zamian za to, że powróci z ukochanym do Tesalii jako jego żona. Jazon ślubował na wszystkich Bogów olimpijskich, iż na zawsze będzie wierny Medei. Zadanie wykonane, Aietes zatem stwierdził, że złote runo należy się Jazonowi. Było to jednak kłamstwo. Medea podsłuchała rozmowę ojca, z której wynikało, że złotego runa nie odda, a Jazona wraz z towarzyszami, zabije. Medea zdradziła plany ojca ukochanemu. Pod osłoną nocy zaprowadziła go do złotego runa, uspokoiła smoka zaklęciami, złote runo należało do nich. W niektórych wersjach oskarża się Medeę o zabicie swego brata, jednak jest to opowieść dużo późniejsza. Również Medea pomogła zdobyć Jolkos. Przebrała się za hiperborejską boginię, odwiedziła starego króla Peliasa, tego, który odebrał Jazonowi dziedzictwo. Powiedziała, że bogini Artemida w uznaniu jego zasług postanowiła go odmłodzić. Król położył się, Medea go uśpiła, a trzy jego córki poćwiartowały go. Oczywiście, życia nie odzyskał, Jazon nie objął po nim tronu, gdyż, jako mąż Medei, został królem Koryntu. W szczęściu upłynęło im 10 lat, mieli dzieci. Niestety, Jazon zakochał się w młodziutkiej Glauke i wtedy ni stąd ni zowąd, zaczęły dręczyć go wyrzuty sumienia, że żyje z morderczynią, a jego krucha psyche tego już nie wytrzymuje…

Medea udała, że usunie z drogi, na znak tego, że życzy kochance męża wszystkiego najlepszego, podarowała jej długą, białą suknię. Ledwo Glauke ją włożyła, zaczęła płonąć. Medea uciekła na rydwanie zaprzężonym w węże w kierunku słońca, Jazon zaś nakazał za zbrodnię Medei ukamienować jej i swoje dzieci. Potem mieszkańcy Koryntu przekupili poetę, aby w pieśni za śmierć dzieci, odpowiedzialną uczynić Medeę.

 

Można powiedzieć, że w tym przekazie Medea jest kozłem ofiarnym. Dumna, arystokratyczna kobieta, doświadcza zdrady i odrzucenia. Miała świadomość bycia kimś szczególnym. Zapłaciła nieprawdopodobnie wysoką cenę za zdradę ojca. W tym znaku Czarny Księżyc mówi o tym, że się zdradza i samemu jest się zdradzonym. Tak czy owak, pełni się rolę kozła ofiarnego. Kozioł ten zostaje zabity, by uzyskać przebaczenie Bogów, czasem wygania się go na pustynię, przedtem zrzucając na niego grzech całej społeczności. Losy Czarnego Księżyca w Koziorożcu przypominają mocno tematykę Saturna. Nie sposób pojęcia winy oddzielić od Saturna, zwanego „wielkim złoczyńcą”, „wielkim nieszczęściem”.

Innym archetypem Lilith w Koziorożcu jest Hekate. Ta starożytna Bogini na zawsze pozostała w swojej instynktowno- magicznej krainie. Prowadziła zawodników do mety, czuwała nad sprawiedliwością, towarzyszyła człowiekowi na rozstajach duszy jego. Opiekunka kobiet i Księżyca, nauczycielka Medei, strażniczka domostw.