Ewa Kornafel
+48 515 288 427
kosmogram@onet.eu

Spotkania na Kosmicznej Drodze…, Lilith i Luna.

Spotkania na Kosmicznej Drodze…, Lilith i Luna.

Księżyc jest traktowany w astrologii wielorako, symbolizuje matczyność, psychikę, pamięć, rodzinę, opiekuńczość, to tylko niektóre pryncypia Luny. Najbardziej archetypowe podejście do Księżyca  mówi o kobiecości,  działaniu energii jin na płaszczyźnie danej osobowości.

Księżyc w pewnym sensie reprezentuje te wartości, które mężczyźni widzą  lub zazwyczaj chcieliby widzieć w kobiecie jako matce i żonie. Czy można delikatnie stwierdzić, że mało się tu mówi o całym spektrum kobiecości? Z pewnością tak.  Bycie uwodzicielką, kochanką, prowokatorką zostawia się Wenus w horoskopie, aczkolwiek też z zaakcentowaniem tego, co inni lubią najbardziej. Wszelkie zachowania kobiet temperamentnych, cholerycznych, działających w swoim imieniu nazywa się niekobiecymi, a te, które tak się  właśnie  manifestują- heterami lub babo- chłopami.

Tylko miękkość i uległość przysługuje kobiecości? A co same kobiety na to?

Lilith, przedstawicielka heter, feministek i kobiet świadomych siebie, zwana jest też czasem Czarnym Księżycem. Czyżby w kontraście do matczyności i bierności tego Białego Księżyca? O właściwościach Lilith pisałam wielokrotnie, w każdym razie jest ona tym arsenałem cech osobowości, które nie są akceptowane jako kobiece. Zatem, wtedy, gdy kobieta korzysta z tej swojej własnej, „wrodzonej”  pierwotnej energetyki, jest postrzegana jako czarna owca. Stąd pewnie tyle obelg kierowanych jest w jej stronę.

„Biała „strona kobiecości, Luna, raz w miesiącu spotyka się ze swoją ciemną siostrą, Lilith. Taka koniunkcja obu ciała pozwala ujrzeć inną stronę siebie i z niej korzystać. Alina spotyka się z Balladyną w jednej przestrzeni kosmosu, w jednej przestrzeni kobiecości. To połączenie tego, co znane i akceptowane z tym, co nieznane i dewaluowane.  Taki kontakt dwóch kobiecych elementów może dawać efekt uzdrawiający dla  psychiki.

Kobieca nieświadomość zbiorowa nadal stanowi tabu i punkt zapalny dyskusji. Wszystkie elementy zranienia, zapomnienia i poniżenia podstawowej energetyki, dochodzą wtedy do głosu. Można oczywiście je zlekceważyć, uśpić własną czujność, ale wyrugować ich całkiem się nie da.

Mezopotamskie praboginie, właścicielki Edenów wracają do nas i upominają się o należne im miejsce. Wraz z coraz większą aktywnością kobiet w biznesie, gospodarce, polityce i życiu społecznym, wzmacnia się znaczenie Lilith w horoskopie. Wszystkie ruchy społeczne dążące do równości i równouprawnienia zawierają w sobie przesłanie Czarnego Księżyca.

Intensywne emocje u kobiet nazywane są histerią, mężczyznom emocji zaś zabroniono, dopuszczono do głosu tylko agresję. Większa świadomość Lilith w horoskopie pozwala na odejście od stylizacji demona i wyjście naprzeciw swoim tajemniczym podszeptom. Dla kobiet Lilith jest impulsem własnej aktywności, dla mężczyzn stanowi pomost pomiędzy nimi, a ich własnymi uczuciami, intuicją i głosem wewnętrznym.

Lilith  na pewno wspiera proces indywidualizacji, posiada czystą, niczym nie zniekształconą moc. Ważnym momentem dla rozwoju świadomości były lata 60-te ubiegłego wieku. Koniunkcja Plutona i Urana w Pannie zapoczątkowała uzdrawiającą ewolucję  świadomości.

Od tego czasu formowanie mentalności rozpoczęło się już w obliczu innych zasad funkcjonowania płci. Oczywiście, lęk przed kobiecością topnieje niezwykle powoli,  mężczyźni nie chcą oddać tak wielu przygotowanych dla nich, specjalnie przez patriarchat wygodnych ról i prerogatyw. Im większe możliwości decydowania kobiet o nich samych , tym sytuacja robi się zdrowsza i bardziej naturalna. Wzmocnienie kobiecości, czyli tego, co same kobiety uznają za swoje własne, mocne strony, spowoduje odejście od tradycyjnego podziału na role męskie i żeńskie, czyli na te, które służą, i na tych, którym się służy.

Stereotypy, które od wieków nas zalewają, trudno jest z dnia na dzień wyeliminować. Najlepszym przykładem tego, że to co dla mężczyzny jest dobre, nie przysługuje kobiecie, są małżeństwa dwóch prezydentów, Macrona i Trumpa. Między Melanią a Donaldem różnica wieku wynosi 24 lata, on urodzony w 1946, ona w 1970, również w małżeństwie Macron różnica wieku wynosi dokładnie tyle samo, z tym, że w tym przypadku Brigitte ma 64 lata, jej mąż 40. Nie dotarłam do dyskusji na temat dużej różnicy wieku pomiędzy panią a panem   Trump, natomiast o państwie  Macron pełno jest w prasie i to nie tylko kolorowej.

Zawsze, gdy starsza jest kobieta, budzi to obyczajowy niesmak, a gdy mężczyzna, poczytywane jest za normalne i zdrowe. To, co dla parterów w związku nie stanowi problemu, staje się tematem medialnej sensacji.

Kierowanie się w życiu osobistym konwencjami społecznymi często powoduje poczucie nieszczęścia. Życie wbrew swoim odczuciom i uczuciom jest społecznie akceptowane, lecz dla jednostki często staje się dramatem. Im większa świadomość siebie w relacji, tym mniej walki o władzę pomiędzy partnerką a partnerem.

Kwestia norm została również ukształtowana, oczywiście  przez mężczyzn, wystarczy zauważyć, że kobietom przez całe wieki nie można było się kształcić.” Równość” występowała podczas rewolucji francuskiej, kobiety szły na szafot na równi z mężczyznami, ale już na mównicę, trybunę, skąd panowie wygłaszali płomienne mowy w stylu : Egalite, Fraternite i Liberte” wchodzić im nie pozwalano. Ofiara i poświęcenie w imię „ sprawy”, tak, domaganie się uwagi i praw, już nie. Są równi i równiejsi…

Dzięki połączeniu energetyki żeńskiej z żeńską możemy mówić o syntezie kobiecości.

Zatem nie chodzi o nawykowe i wygodne kopiowanie męskich zachowań, lecz o to, by reagować żeńskim duchem walki. Głęboki kontakt ze swoją utajoną naturą mamy zawsze wtedy, gdy na niebie Lilith spotyka się z Luną. Miękka strona kobiecej niezależności i siła tego układu pozwala na połączenie doświadczeń psychicznych  z intelektualnymi. Lilith potrafi kalkulować, w chwili, kiedy zrozumiała, że raj męskiego boga staje się rezerwatem dla kobiet, uciekła z niego.  Rozumienie i wola, to cechy, których zazwyczaj nie przypisuje się energii żeńskiej. Dodajmy jeszcze do tego umiejętność skutecznego działania i mamy całkowitą eksplozję siły kobiet. Luna podarowuje swej siostrze ciepłą, matczyną energię, Lilith zaś wspiera Księżyc w tym, by pokazywał swoje potrzeby w sposób bezlękowy   i niezależny. Dzięki magii tego połączenia, przestajemy trwonić energię, nie zdajemy się na coś, co nam szkodzi. Posiadamy, własne, wewnętrzne rozeznanie. Połączenie woli, uczuć i motywacji do działania daje nam niezależność bez konieczności zawierania kompromisów i ponoszenia ofiar. Wewnętrzna i zewnętrzna spójność sprawia, że nie tracimy godności w potyczkach z innymi ludźmi.

Luna jest swego rodzaju kokonem ochronnym, cukrową watą na uszach, strefą większego lub mniejszego komfortu. Zrozumienie ważności połączenia Lilith i Luny powoduje możliwość opuszczanie bezpiecznego gniazda i swobodnego  eksperymentowania z życiem. Ukryta pamięć skumulowana w znaku Księżycowym odżywa przy połączeniu z Lilith. Dzięki niej na nowo poznajemy swoje talenty, uzdolnienia, mamy odwagę żyć kreatywnie. Coś w rodzaju przygody, do tej pory zarezerwowanej tylko dla mężczyzn. Jednocześnie jesteśmy w stanie zawsze ten ochronny kokon opuścić, po to,  by poznać nowe możliwości , talenty, dary, uzdolnienia i  mieć odwagę , by kreować swój świat.

Lilith obecnie przebywa w znaku Strzelca ( do 9.11.2017), w każdym miesiącu mamy możliwość doświadczanie działania tych energii.  Co miesiąc następuje koniunkcja  Lilith i Księżyca . Możemy to odbierać jako mocny, kobiecy impuls, który aktywizuje nas do czynu.  Traktując tę koniunkcję jako początek 28 dniowego cyklu, możemy obserwować rozwój tejże energetyki.  Świadomość tego faktu  może pozwalać nam na aktywny udział w procesie własnego rozwoju.

24.10.2017 roku Lilith spotka się z Księżycem na 25 stopniu znaku Strzelca. Do głosu dojdą archetypowe przesłania obydwu tych księżyców w znaku Strzelca.

Kolejne spotkania to 21.11.2017 na 1 stopniu Koziorożca i 19.12.2017 roku na 4 stopniu znaku Koziorożca. Można spróbować odnotować te daty w celu obserwowania swojego wnętrza i zmieniającej się energetyki, która doprowadza do stopniowego uwalniania się pierwotnej siły kobiecej. Dwa bieguny patriarchalnego rozumienia na czym polega bycie kobietą, stapiają się ze sobą. To czas zaprzestania wewnętrznej walki pomiędzy Pietą  a Amazonką.  Zazwyczaj kobiety wahają się pomiędzy rolami, jakie na nie nałożono- dom, a kariera, poświęcenia dla rodziny, a realizacja własnych zasad. Koniunkcja Księżyca i Lilith pozwala na znalezienie drogi dla siebie właściwej, która w konsekwencji pozwoli na wykształcenie nowej formy kobiecości. Lilith jest inicjatorką, Luna wzmaga kreacyjność każdej formy. Połączenie zasady działania z zasadą wyczuwania daje kobietom odwagę, by żyć w pełni autentycznie zgodnie ze swoimi pierwotnymi, rdzennie kosmicznymi zasadami.