Ewa Kornafel
+48 515 288 427
kosmogram@onet.eu

Rozmowy o nowiu i pełni…

Rozmowy o nowiu i pełni…

Kolejny nów wypada 30.10.2016 roku o godzinie 18.38.  Ponieważ i Słońce i Księżyc są w znaku Skorpiona, można powiedzieć, że cechy tego znaku ulegną wzmocnieniu. Skorpion należy do żywiołu wodnego i jakości stałej, zarządza zasobami zarówno energetycznymi, jak i materialnymi. Decyduje o głębokim procesie przemiany. Posiada magnetyczną, silnie przyciągającą aurę.

 

now

 

Jego pora roku to jesień, opadające liście, powolny proces zanurzania się w sen. Co nie oznacza, że czas będzie senny.

 

Połowa października obfitowała w nieharmonijne aspekty, reaktywując kwadraturę Uran Pluton. Szczególnie ważna była koniunkcja Marsa z Plutonem z dnia 19.10, jako że w sposób bezpośredni nawiązywała do siódmej kwadratury wspomnianych już planet pokoleniowych. W żaden sposób nie można czasu z drugiej połowy października określić mianem stabilnego.

 

Podczas aktualnego  nowiu warto pamiętać o klimacie ogólnym, czyli o pryncypiach Skorpiona: intensywności, silnej woli i niczym niewzruszonej  determinacji. To jest plan pierwszy, na nieco oddalonej płaszczyźnie mamy równolegle zachodzące układy planetarne.

 

W czasie  nowiu mamy kolejną odsłonę układów z  Saturnem, mianowicie o 2.45 Saturn utworzy koniunkcję z Wenus. Wenus, podobnie jak Księżyc, to planeta „kobieca”, zawsze dotyczy spraw bytowych- wszakże kobiety najbardziej się nimi zajmują. Saturn w dużym skrócie myślowym oznacza władzę, strukturę i wszelakie wartości konserwatywne i ograniczające. Wenus dba o to, by wszystkim było wygodnie. Koniunkcja, czyli bliskie spotkanie tych dwóch, zgoła różnych planet, oznacza chęć zawłaszczenia tym, co dla innych bliskie i przyjazne ich naturze. Saturn ze swoimi dyktatorskimi zapędami usiłuje określić poprzez zakazy i nakazy to, co dla innych może i musi być przyjemne. Coś w rodzaju obowiązkowej przyjemności lub całkowitego jej zakazu.

Nieco wcześniej miała miejsce koniunkcja Wenus i Lilith , dokładnie 6.10.2016 roku i odzwierciedlała wartości matriarchalne, kobiecą solidarność i sprawy ważne dla ludzkości. Charakterystyczne jest to, że znak Wagi w tej sytuacji nie może działać w sposób umiarkowany, chociażby dlatego, że aktualnie znajduje się w nim Jowisz. Po raz kolejny zostaje podkreślona doniosłość znaków kardynalnych- Jowisz w ciągu najbliższego roku uruchomi kolejne kwadratury Urana i Plutona z lat  2012-15. Zatem pytanie o to, kto i do czego ma prawo, będzie powracać jak bumerang. Mars, uruchamiając 19.10 i Plutona i ostatnią kwadraturę, pokaże wstęp do kolejnego procesu, który będzie rozwinięty w momencie, gdy pojawi się tam Jowisz ( po raz pierwszy 21.11.2016.). Na ogół spotkanie planety pokoleniowej ( Plutona) z osobistą nie daje tej ostatniej żadnych szans, jednak wtedy gdy w grę wchodzi energia Marsa, jest zupełnie inaczej. Spotkanie starego i nowego władcy znaku Skorpiona przynosi zazwyczaj arcyważne skutki, chociaż nie od razu są one widoczne.

Mars robi to, co chce i tam, gdzie chce, Pluton za to wywiera bardziej lub mniej subtelne naciski. Mimo że na pozór energie te są przeciwstawne, to suma summarum te planety dogadają się.

W mitologii spotykamy i Marsa, zapalczywego wojownika, i Plutona, ponurego Władcę Hadesu. Pan Podziemi zapewne z szacunkiem traktował tego, kto zasilał w dusze jego Pola Elizejskie. Jakby na to nie patrzeć, to właśnie Mars dbał o to, by Charon miał kogo zabierać do swej łodzi.

 

Tuż przed nowiem Mars robi kwadraturę do Urana. Pozycja Marsa w Koziorożcu może przynieść kolejny wysyp bardzo konserwatywnych i restrykcyjnych idei. A te z kolei nie przypadną do gustu nikomu. W dniu nowiu mamy również koniunkcję Saturn Wenus. Autorytarnemu Saturnowi trudno będzie poskromić Wenus! Dla nas to informacja o tym, że postępowe pomysły, idee prospołeczne nie znajdą wtedy uznania. Ogólnie nie jest to dobry czas na rozpoczynanie czegokolwiek, gdyż opór osób decydujących lub współdecydujących będzie olbrzymi.

 

Nów ten jest istotny dla wszystkich Skorpionów, Ryb i Raków, jako że w tym czasie będą mogły zanurzyć się w swoje odczucia, zrewidować  emocjonalne przywiązania.

Należy jednak pamiętać, że Skorpion jest znakiem olbrzymiej intensywności, cokolwiek zostanie zapoczątkowane w tym terminie, może mieć długi termin ważności, może po prostu trwać, czasem nawet wbrew naszej woli. Żywiołem Skorpiona jest woda, wnikając w swoją psychikę, możemy natrafić na obrazy, przeżycia, o których dawno zapomnieliśmy. Powroty starych uczuć, bliskich osób mogą być trwałe. Jednak znajomości zapoczątkowane wtedy i sytuacje stymulowane przez ten nów, nie będą beztroskie, raczej mają charakter wymuszenia i ciężkiego obowiązku. Łatwo się zauważa z kim się jest tylko z powodu przywiązania.

Zawsze odradzam spory, niewinna wymiana zdań zostanie zapamiętana na długi czas. To również moment, kiedy można zapracować sobie na ukrytych wrogów.

 

 

Pełnia, która nastąpi 14.11.2016 roku o godzinie 14.52, też zostanie poprzedzona akcentem kobiecym. Dokładnie 11.11 Lilith ma koniunkcję ze Słońcem. Absolutne pragnienie niezależności, równości i wolności ( czyli Lilith) spotyka się z absolutnym pragnieniem posiadania poddanych. Lilith jest wojowniczką, jest archetypem ukrytej i zabronionej kobiecej mocy, inspiruje do walki o swoje prawa.  Jej archetyp głęboko zanurzony jest w matriarchacie i pozostaje w ścisłym kontakcie z Wielką Boginią, która od tysięcy lat ustanawia Prawa Natury. Według koncepcji patriarchalnych kobieta ujarzmiona jest kobietą bezpieczną, a taka, która nie posiada praw nawet do własnego ciała, jest kobietą ubezwłasnowolnioną i w ten sposób upragnioną. Zwróćmy uwagę na to, że kobiece ideały patriarchalne nigdy nie decydowały o sobie.

Spotkanie Lilith ze Słońcem, podstawą absolutyzmu, ujawni kontrast pomiędzy tymi, co rządzą, a rządzonymi. Ale to również obnażenie męskiej słabości, autorytarne Słońce, chce rozmawiać tylko z istotami słabymi i totalnie zależnymi od siebie.

 

W dniach poprzedzających pełnię można się spodziewać  demonstracji niezadowolenia z powodu nierówności wobec prawa, i to nie tylko  będzie chodziło o nierówność płci.. Jowisz przebywający już w Wadze, żądania równości tylko podsyci.

Lilith patronuje wszystkim wyklętym, tym, którzy wymykają się schematowi: „pomóż wspomóż, dopomóż wyjątku czuły odeprzeć tłumne armie reguły” takie motto rodem ze Stachury można wśród nich usłyszeć..

 

Pełnia na 22 stopniu osi Byk Skorpion zaktywizuje pytania o sprawy gospodarki, o to, co się komu i za co należy. Księżyc stoi w znaku Byka i jest w trygonie, czyli aspekcie pozytywnym do Plutona w Koziorożcu, a to zawsze szansa na pewne uporządkowanie chaosu. Jednak pełni nie byłaby pełnią, gdyby na takie uporządkowanie pozwoliła.

pelnia

Uważajmy również na to, by jakieś skrzętnie skrywane tajemnice rodzinne, czy nasze prywatne, nie wyszły w tym czasie na światło dzienne, bo wprawdzie Skorpion jest najbardziej tajemniczym znakiem zodiaku i lubi wszystko ukrywać, to pełnia wyzwala chęć pozbycia się nakazu milczenia,  skłania do zwierzeń.

Dla osób nieco bardziej obeznanych z astrologią na pewno interesująca będzie sytuacja domifikacji tej pełni, zwróciłabym jeszcze uwagę na osie obsadzone planetami pokoleniowymi.

Ludzie zawsze są reprezentowanie przez Księżyc, Słońce jest władzą.. 13.11 Księżyc ma kwadraturę z Marsem, co na pewno wzmocni naturalny niepokój odczuwany przez każdego tuż przed pełnią.

 

Luna, czyli Księżyc, przebywający w znaku Byka służy wygodzie, relaksowi i oddawaniu się wszelakim przyjemnościom. Spotkania z innymi ludźmi obfitują w konkrety, są nakierowane na osiągnięcie celu. Również randki są wyjątkowo romantyczne, gdyż w tych dniach poszukujemy idealnej bliskości. Zdrowotnie zatroszczmy się o nasze gardło, a szyję otulmy szalikiem, wrażliwość na chłód jest zwiększona..

 

Znowu ta pełnia jest istotna dla osób urodzonych w dniach od 13-15. 11 i od 13-15.05. Można wtedy poczuć, co w istocie sprawia komfort i fizyczny i emocjonalny. Pełnia ukazuje pewne nasze stany i odczucia, w sposób bardziej oczywisty, niż zazwyczaj. Dla żywiołu ognia, czyli Baranów, Lwów i Strzelców, może mieć trudniejszy przebieg, szczególnie Lwy mogą odczuwać większe napięcie i niezadowolenie w tym terminie. Lwia ekspresja i otwartość budzą sprzeciw u zamkniętego w sobie Skorpiona , stąd też łatwo w rozmowach o niezrozumienie swoich intencji, wzajemne pretensje.

Jesteśmy bardzo pamiętliwi podczas pełni, to kolejna oznaka Skorpiona. Jeśli więc ktoś nam lub my komuś mocno nadepniemy na odcisk, można spodziewać się riposty, nawet po 20 latach.