Ewa Kornafel
+48 515 288 427
kosmogram@onet.eu

„ Sen we śnie”, życie Edgara Allana Poe.

„ Sen we śnie”, życie Edgara Allana Poe.

Sen we śnie

Z pocałunkiem pożegnania,
Kiedy nadszedł czas rozstania,
Dziś już wyznać się nie wzbraniam:
Miałaś rację – teraz wiem –
Życie moje było snem,
Cóż, nadzieja uszła w cień!
A czy nocą, czyli w dzień,
Czy na jawie, czy w marzeniu –
Jednak utonęła w cieniu.
To, co widzisz, co się zda –
Jak sen we śnie jeno trwa. 

Do końca roku 2016 na niebie dominuje kwadratura Saturn Neptun. Saturn kwadratujący Neptuna jest rodzajem terapii szokowej dla iluzorycznych wizji władcy Ryb,  z drugiej strony Neptun łagodzi twardą rzeczywistość Saturna.

Czasem obietnice raju na Ziemi ( kwadra Saturn Neptun) są szczególnie kuszące, chcąc je zrealizować, nieczęsto zauważymy, że zaczynają się ogólnym rauszem, a kończą nieprzyjemnym kacem. Stan narkotyczny, którym charakteryzuje się Neptun zaczyna się niewinnie- codzienna porcja środka uzależniającego, pozwala na przyjemne oderwanie się od rzeczywistości, potem zanikają granice tego, co można, a co nie można.

Ten stan niebytu, podróżowanie pomiędzy snem a jawą,  doskonale jest przedstawiana w twórczości Edgara Allana Poe.

Jego rodzice byli wędrującymi aktorami, żyjącymi w biedzie. Cóż, planety w czwartym domu nie zawsze znamionują bogate i dostatnie życie. Tym bardziej, jeśli władcą domu czwartego jest Uran, a aspekty do łagodzących obyczaje planet, czyli do Wenus i Księżyca w czwartym domu, bardzo nieharmonijne. Neptun, który kwadraturuje wspomnianą koniunkcję Wenus Księżyc w Rybach, jest w koniunkcji z Saturnem,  co ani pewności, ani bogactwa to nie zapewnia.

Gdy Allan miał niespełna roczek, ojciec opuścił rodzinę. Spowodowało  to olbrzymią traumę, pogłębioną śmiercią matki w grudniu 1811 roku. Fatalna koniunkcja Plutona do dwóch planet żeńskich ( Księżyca i Wenus), przez całe jego życie będzie powodować katastrofy w życiu osobistym.

Edgar został sam z siostrą. Po pewnym czasie adoptowało go bezdzietne małżeństwo, wraz z nimi trafił do Szkocji, a po pięciu latach znów znalazł się w USA.

Studiował na Uniwersytecie w Wirginii, tam spotkał  Jane Smith Standard, matkę swojego kolegi. To była jego pierwsza, jakże idealistyczna miłość. Jednocześnie jest to pierwsza z wielu kobiet Edgara, w której poszukiwał utraconej matki. Księżyc i Wenus w koniunkcji w Rybach to idealizacja i nierealistyczne  podejście i do kobiet i do świata uczuć .Pluton sprowadzał fatum na kobiety Allana- umierały na suchoty, odchodziły przedwcześnie, pozostawiając go ponownie, po raz drugi, trzeci.., osieroconego.

Pluton w horoskopie Edgara jest władcą horoskopu, tenże władca zarządza życiem i śmiercią, zarówno kobiet związanych z Allanem więzami krwi, jak i tych najbardziej przez niego ukochanych. Śmiertelność jego ukochanych kobiet sięgała stu procent. Jowisz w koniunkcji z Plutonem –  początkowa idylla- Wenus, Księżyc w Rybach  w relacji z Jowiszem, stopniowo zamienia się w dance macabre, co sygnifikuje kwadrat do Plutona i koniunkcja Plutona z Jowiszem. Jednocześnie stellum poety znajduje się w Rybach na pograniczu 4 i 5 domu- dzięki talentowi może przelać makabryczne przeżycia i wizje na papier.

Poe był alkoholikiem i hazardzistą. To poprzez te dwa nałogi ojczym zerwał z nim kontakty. Tak więc, mimo dobrych wyników w nauce, Poe musiał zrezygnować ze studiów. Na krótko wraca do domu, gdzie spotyka go kolejny dramat, jego przybrana matka umiera  na gruźlicę, podobnie jak dwie pierwsze wspomniane kobiety.

Po śmierci macochy, Poe opuszcza ojczyma. Bez grosza przy duszy- Saturn, Neptun w drugim domu, jedzie do Bostonu. Marzy, by utrzymywać się z literatury. Niestety, po nieudanej publikacji Tamerlana i innych wierszy,  wstępuje do armii . Miał dopiero 18 lat, zatem przybiera fałszywe nazwisko, by tam się dostać. Przez półtorej roku służy w Bostonie, po tym czasie opuszcza również w sposób nie do końca legalny, armię. Od 1831 roku żyje jako wolny pisarz. Mieszka z ciotką i jej dwojgiem dzieci, do końca swoich dni poszukuje matek zastępczych.

Jego opowiadania powoli stają się doceniane, w 1833 otrzymał nagrodę literacką. Jednak w jego życiu nigdy nie było sytuacji życia w dostatku. Tu nieszczególne położenie Saturna i Neptuna drugim domu powodowało niestabilną sytuację finansową.. Jowisz jest władcą domu drugiego ( czasami ktoś go dowartościuje), Poe otrzymuje nagrodę literacką, która utwierdza go w przeświadczeniu o swoich niezwykłych zdolnościach. Jednocześnie rozgląda się za innymi źródłami dochodu i pracuje w redakcjach różnych gazet.

Bez wątpienia można go nazwać wynalazcą literatury kryminalnej, był przedstawicielem nurtu romantycznego w literaturze amerykańskiej z powtarzalnym motywem – grozy i  horroru. To, co bardzo charakterystyczne dla ascendentowego Skorpiona, to głęboki psychologizm postaci, ponure uwikłania, totalna neurotyka i pogranicze snu i jawy, realizmu i fantastyki.  Jego bohater- detektyw wprowadził metodę dedukcji  w odkrywaniu sprawców morderstw, jest przodkiem Sherlocka Holmesa.

Fascynacja makabrą i bardzo dokładne jej opisy nie dziwią u kogoś, kto intensywnie  przeżywa ( Skorpion) a do tego wierzchołek jego 8 domu znajduje się w Bliźniętach- nic, tylko opowiedzieć i opisać, to, co w odmętach psychiki straszy.

W 1836 roku poślubia, najpierw potajemnie, swoją 13 letnią kuzynkę Virginię Clemm. Od tego momentu zaczął się w miarę stabilny okres w jego życiu. Pracował jako asystent i krytyk literacki w gazecie Southern Literały Messenger,  był z nią  związany do stycznia 1837 roku. W tym czasie jej nakład zwiększył się z 700 do 3500 egzemplarzy. Poe na jej łamach opublikował  kilka wierszy, recenzji książek, krytyk i historii.

16 maja 1836 roku artysta miał drugą ceremonię ślubną w Richmond z Virginią Clemm, tym razem oficjalną.

W 1842 roku u Virgini zaczyna się początek gruźlicy, a 30 stycznia 1847 roku  umiera. Kolejna śmierć w niezwykle bliskim otoczeniu pisarza. Częsty w jego twórczości motyw śmierci pięknej kobiety ma swoje źródło w jego życiorysie. Astrologiczna koniunkcja Wenus i Plutona ma bezpośredni kontakt ze śmiercią, koniunkcja Saturna i Neptuna znamionuje rozpad, zmierzch, upadek, nietrwałość każdej formy.  Po śmierci żony znajduje pocieszenie w alkoholu i opium, z jego finansami też jest krucho.

Kolejnymi kobietami w jego życiu była poetka Sarah Helen Whitman oraz miłość z czasów młodzieńczych Sarah Elmirą Royster. Jednak jego alkoholizm i coraz bardziej nieprzewidywalne zachowanie, nie dawały cienia szansy na udany związek.

Dziwne życie, dziwna śmierć.

Władca horoskopu Pluton znajduje się u pisarza w 5 domu w znaku Ryb, w kwadracie do koniunkcji Saturn Neptun. Władca czasu, władca mórz i podziemi we wzajemnej, niesprzyjającej posiadaczowi horoskopu konfiguracji. System wartości Poego opierał się na bogactwie ducha i stosunkowo dużych  brakach w materii. Im trudniejsze przeżycia, bardziej traumatyczne, tym konieczność przenosin na inne wymiary głębsza i większa. Kwadratura Księżyca i Wenus do Neptuna niesie ze sobą głębokie poczucie braku sensu wszystkiego, wyzwala ciągłe poszukiwania i niezadowolenie z uzyskiwanych znaczeń. I psychika i dusza artysty nosiły w sobie konieczność cierpienia, tak jakby bez tego, nie mogły otworzyć się wymiary innej rzeczywistości. I ta koniunkcja z Plutonem..

Męczyły go majaki senne, rzeczywiste i deliryczne, jak również omamy różnej proweniencji. Obawiał się pogrzebania żywcem, zresztą dużo w swoich powieściach poświecił miejsca tematowi śmierci.

Poe przez całe życie starannie rozwijał w sobie własną rzeczywistość, ta rzeczywistość pozorna była rzeczywistością  osieroconego dziecka, wciąż poszukującego rodzinnego raju utraconego. Raje różnego rodzaju to specjalność Neptuna, Saturn stara się pokazać niejako od środka zawartość i wartość owego raju. Dla niego subiektywna rzeczywistość była tą prawdziwą, w momencie, gdy zbyt mocno odczuwał na sobie świat rzeczywisty, oddalał się od niego na wszelkie znane sobie sposoby. Jego duchowa przestrzeń pozostała przy nim do końca i nie pozwoliła rozwikłać jego tajemnic nawet po śmierci. Sama śmierć przedziwna- znaleziono go w cudzych ubraniach, niechlujnie wyglądającego, na pograniczu życia i śmierci.

Różnie o tej śmierci pisano  i wszystko to, co napisano można traktować zarówno mniej jak i bardziej poważnie. Po jego śmierci poeta i rywal ,  Rufus Griswold, pożegnał go oszczerczym nekrologiem, potem w obszernym artykule opisał go jako pijaka i otumanionego narkotykami szaleńca.

Przyczyny jego śmierci nie znamy, hipotezy podawano rożne, począwszy od nowotworu mózgu, poprzez kiłę i wściekliznę, na celowym jego otruciu skończywszy.

Wzajemne powiązania Saturna, Neptuna i Plutona wprowadzają mętlik i dezinformację. Ta dezinformacja  dominuje w dociekaniu okoliczności zgonu, jak i w  obrazie Edgara jako alkoholika.

W informacjach o nim,  można znaleźć wzmianki o alkoholizmie  Edgara, jednak są  również informacje od jego przyjaciół, że nigdy nie przekraczał pewnej granicy alkoholowego rauszu, że upijał się lampką wina, są nawet  i takie opinie, że miesiącami zachowywał abstynencję.

Totalny chaos! Jak to przy Saturnie i Neptunie- coś jest ( Saturn), ale naprawdę nie istnieje ( Neptun). Interesujący aspekt Marsa z domu 12 do Jowisza w piątym- Jowisz mówi o nieumiarkowanej zabawie,  a Mars każe płacić cenę strachem, omamem i sennym koszmarem. Pluton zadbał o to, by  psychika pisarza poddawana była ciągłej, niezmiernej ( z Jowiszem) presji lęku i konieczności porzucania tego, co w rzeczywistości.

W dniu śmierci artysty Merkury, ten od informacji i jednocześnie władca jego domu 8, był na ascendencie. Zatem wszystko jasne? No, nie do końca, zwłaszcza wtedy, gdy Merkury i w Skorpionie i na Węźle w koniunkcji z Uranem. Tajemnice zabierze do domu ósmego.

Neptun tranzytujący kwadraturą, czyli nieharmonijnym aspektem 90 stopni,  do koniunkcji Saturn Neptun i znów chaos i znów fiasko w rozumowaniu, bo tego, co się stało, rozumem pojąć nie można. Tranzytujący Mars w domu ósmym w kwinkunksie do Słońca i Merkurego z radiksu. I nadal nic nie wiadomo.

W noweli: „ Maska czerwonego moru”, Poe, zgodnie z konwencją kwadratury Pluton Neptun Saturn, opisał bardzo obrazowo śmierć. Akcja rozgrywa się na zamku, w komnatach przypominających labirynt, gdzie przed zarazą ukrywa się książę ze swoimi przyjaciółmi. Odcięli się od świata, by uniknąć tego, co nieuchronne. Jest to  parabola losu wielkiego pisarza, który przez cale życie czuł na swych ramionach oddech moru, w jego przypadku gruźlicy, na którą umarła jego matka, przybrana matka i ukochana żona. Ignorował śmierć, a ona i tak wyciągała rękę po to, co dla niego najdroższe ( Pluton koniunkcja Wenus Księżyc kwadrat Saturn Pluton). Sam odszedł w sposób tajemniczy- w cudzym ubraniu, w dużym stadium delirium, nieprzytomny, nie rozpoznający świata. Zabity, otruty, pogryziony przez wściekłe psy?

Pilnie strzeżona tajemnica przez Saturna, ojca chrzestnego śmierci, delirycznego Neptuna i szefa zaświatów Plutona.