Ewa Kornafel
+48 515 288 427
kosmogram@onet.eu

Wenus i Mars raz jeszcze.

Wenus i Mars raz jeszcze.

Lato 2015 upływa nam pod znakiem cofającej się Wenus, gdyż aż do 6.09 pozostanie w retrogradacji. Wenus w znaku Lwa odgrzewa gorące emocje, w erce przypomina stare, dobre czasy, a jako władczyni wszelakich relacji, namawia  do weryfikacji zarówno wartości, w które wierzymy, jak i kontaktów.

 Korzystając z tego, że Wenus porusza się ruchem wstecznym , a Saturn jest jeszcze w Skorpionie, warto przypatrzeć się swoim wyborom  z własnej woli ( Wenus) i tym nieco wymuszonym ( Saturn).

 Indywidualny wybór to domena Wenus, a konieczności społeczne i zawodowe to już Saturn. Dom drugi zawsze towarzyszy wartościom własnym, Wenus, będąc w znaku Lwa, w symbolicznej kwadraturze do znaku Byka i domu drugiego, sprawdza, czy wartości przez nas wybrane przynoszą nam radość i entuzjazm, czy są spontaniczne? Afrodyta w erce pozwala sobie na gorący i intensywny proces przypominania, odgrzebywania zarówno kontaktów, jak i zaniechanych pragnień.

Bowiem  naczelną zasadą Wenus, są pragnienia, nie tylko miłości, ale przede wszystkim pragnienie spełnienia. Kontynuując wątek, należy zadać sobie pytanie, czy ludzie, z którymi przebywamy na co dzień, z którymi mieszkamy, pracujemy ( Wenus władczynią domu 7) i wartości, jakim hołdujemy, czynią nas  spełnionymi na swój własny, indywidualny sposób.

 

 Saturn wyciąga wszelkie chybione, nietrafione pomysły i działania, pokazuje ich nieużyteczność w naszym życiu. W Skorpionie powiada, że z wieloma elementami należy się pożegnać, nie podsuwa radosnych rozwiązań, ale tylko te niezbędne.

Wenus w ramach osobistego życia towarzyskiego, pokazuje jego usterki , obraz zrealizowanej, wypełnionej, ale  już nie intensywne, ekscytującejj relacji. Cofając się z Panny, gdzie wypełnia z musu swe miłosne obowiązki, manifestuje we Lwie zupełnie inną postawę- ognia, płomienia i radości. Dylemat, czy zrezygnować z płomienia i zostać w imię wcześniejszych ślubowań i umów w starych, znanych progach, czy też dać się ponieść zabawie i fantazji i zmienić „miejsce zamieszkania”. Szara rzeczywistość kontra radości życia.

 

 1.09 Wenus spotka się z Marsem na 15 stopniu Lwa. Wszelkie hamulce puszczą, z tej perspektywy powrót do starych wartości i układów będzie wejściem ponownie w rolę ofiary. Mars i Wenus to szalenie biologiczna i sensytywna konstelacja. Wiąże się z doskonałym, instynktownym wyczuciem swoich i tylko swoich potrzeb w najbardziej intymnych relacjach. Ani Mars we Lwie, ani Wenus w tym znaku się nie ograniczają, natomiast koniunkcja tych planet osobistych, na zasadzie porównania ( erka Wenus) i kontrastu,  wskaże na wszystko to, co blokuje , hamuje i nie pozwala intensywnie przeżywać…

 

 Stare i znane, taki wybór też istnieje, ale nie przynosi realnego i indywidualnego wzrostu. Dopóki Słońce przebywa w znaku Lwa,  aktywizuje Saturna w Skorpionie i też wskazuje na chęć rozbijania starych, nie rozwojowych już układów. Znowu konflikt pomiędzy tym, co osobiste, a społeczne. Obowiązek w ramach zasad, czy też spontaniczne rozwiązania bez względu na stare, znajome mechanizmy Saturna w Skorpionie. Zdecydowane i jednoznaczne decyzje pozwolą na zadawalające uporządkowanie nowych perspektyw.

 

Jeszcze w sierpniu zabraknie pewności, co do nowych rozwiązań, Jowisz, wchodząc 11.08 doda tylko oliwy do ognia. Będąc jeszcze we Lwie miał manierę wyolbrzymiania wszystkiego, niczego, co było mniejsze niż wieża Eiffla, nie zauważał. Świat Panny jest zupełnie inny, zmuszający do codziennej, drobiazgowej uważności. To może być męczące dla Jowisza, ale…W Pannie to, co jest małe, staje się ważne i zauważalne. Szybko można dojść do wniosku, że nie poświeciło się wystarczającej uwagi jakiemuś drobiazgowi, szczegółowi naszych relacji, kontaktów, codzienności. Ten szczegół, nagle wyłowiony z wielu oczywistości, przechyli szalę… Wenus. Urośnie do rangi naczelnej wskazówki, bo Jowisz w Pannie nakłania do odczytywania całości ze szczegółów. Uważność będzie zakłócona wtedy, gdy Jowisz poczyni opozycję z Neptunem ( 17.09) na 9, 37 osi Panna Ryby. Idealne i nierealne po raz kolejny postawi znak zapytania nad wcześniejszymi decyzjami. Szczególnie dotyczy to znaków zmiennych w stopniach wspomnianej opozycji.

 Dopiero wejście Saturna do Strzelca ( 18.09) pozwoli na dokonanie ostatecznych wyborów. Ponieważ Saturn już był w początkowych stopniach Strzelca zimą, to dywagacje i wszelkiego rodzaju zaniechania z tego okresu będą ponownie analizowane.. Rangę tematów wyborów partnerskich podniesie raz jeszcze Lilith, która 25.08 wkracza do znaku Wagi. Wzmocni ona działania Wenus i Marsa w znaku Lwa. 9.09 Lilith zrobi koniunkcję z Węzłem w znaku Wagi i bezlitośnie odsłoni to wszystko, co w naturze naszych związków niechciane i sztuczne.