Ewa Kornafel
+48 515 288 427
kosmogram@onet.eu

Burzliwe przedwiośnie 2015 roku.

Burzliwe przedwiośnie 2015 roku.

Merkury, który wyszedł z erki 11.02, przynosi ze sobą nowe rozpoznanie starej i niby znanej rzeczywistości. Kwadratury pomiędzy Uranem i Plutonem, które towarzyszyły ludzkości od 2012 roku spowodowały konfrontację starej wizji świata z nową. Zawsze to, co nowe budzi obawy i sprzeciw. Wielu z nas myśli, że najlepiej jest trwać w świecie już przez siebie rozpoznanym. Tymczasem wydarzenia ostatnich lat wielu osobom uświadomiły, że ich sposób widzenia świata jest niewłaściwy lub też, że świat zmienił swoje oblicze, którego nie można akceptować. Koła czasu nie można zatrzymać, lecz ekipom rządzącym wydaje się odwrotnie. Zatem szczucie jednych „ uprzywilejowanych” grup przeciwko innym, rzekomo przez tych „ uprzywilejowanych” okradanym, stało się nagminną praktyką medialną. Bardziej dosłownie to przedstawiając- sforze głodnych psów rzuca się ochłap, tak, aby pozagryzały się miedzy sobą, warto dodać, że ochłap nie jest własnością rzucającego.

Jak wiemy, jedyną rzeczywistością, godną zaufania jest rzeczywistość astrologiczna. Zatem przedstawmy to ruchami planet. Nów z 19.02 będzie miał miejsce w ostatnich sekundach kątowych znaku Wodnika, zaraz po nim Słońce przechodzi do Ryb. Jednak tego roku znak Ryb nie będzie miał charakteru pogodnej, mistycznej dywagacji.

Już 22.02 pierwszą koniunkcję na 1, 43 Barana będą miały Wenus i Mars. Zawsze przynosi to szereg, niekoniecznie harmonijnych i zdystansowanych impulsów. Kardynalny znak Barana i władca tego znaku- Mars,  daje bodziec do otwartego konfliktu. Potem, 26 lutego Słońce tranzytuje koniunkcją Neptuna, może uśmierzy to wojownicze nastroje, jednak bardziej prawdopodobne są zakulisowe decyzje, które przyczynią się do rozpalenia nastrojów parę dni później, gdy Jowisz, przebywający w znaku Lwa, zrobi ( 3.03) dokładny trygon   do Urana. Niezwykle istotne jest to, że wszystkie planety osobiste,  pokoleniowe i Saturn poruszają się ruchem prostym, w erce pozostaje tylko Jowisz. Pluton i Uran, główni sprawcy zamieszania poruszają się ruchem prostym, do tego Uran penetruje całkiem nowe dla siebie obszary, gdyż na 15 stopniu Barana ( a na 15stopniu 17 minucie będzie miała miejsce ostatnia kwadratura Uran Pluton) ostatnio był w lipcu 1930 roku .

 

Silne starcia, nowe sojusze i związki to wydźwięk układu Jowisz Uran, który stanowi pewne preludium do wydarzeń późniejszych. Trygon ognisty nie daje żadnego wyhamowania, a natura i Jowisza i Urana nie zakłada ostrożności w szaleńczych i ponadwymiarowych działaniach. Nowe strategie działania, w tym również strategie walki, mogą mieć tu zastosowanie. Brak konwencji przyświeca trygonowi Jowisz Uran. Natura trygonu nie zakłada łagodności i bezpieczeństwa, daje jedynie lekkość w jego realizacji. Od pomysłu do czynu szybka droga, jeśli aspekt zachodzi między tymi dwiema planetami. Pytanie czy filozoficzno- religijny ideał o Jowiszowej naturze wejdzie w alians z techniką reprezentowaną przez Urana. W sumie zastosowanie nowych broni, czy wynalazków w imię wyznawanego ideału, czy boga, jest praktyką starą jak świat.

Mimo Słońca przebywającego w znaku Ryb, niepokoje będą odczuwane od początku marca. Lekkie uśpienie nastąpi pod koniec lutego, za sprawą koniunkcji Słońca z Neptunem, by potem doszły do głosu klimaty znaku Barana i pełni z 5.03. 2015. Pełnia na osi Panna Ryby będzie sprzężona z opozycją Lilith do Chirona, będzie głównym elementem jej uściślenia, gdyż pełnia na 14 stopniu Ryby Panna aktywizuje Lilith z 10 stopnia Panny i Chirona z 17 stopnia Ryb, do tego wszystkiego Wenus znajdzie się na 15 stopniu Baran, tam gdzie będzie przebiegała ostatnia kwadratura Uran Pluton. Silny element osi Panna Ryby i samych Ryb, jako że Chiron, Neptun i Słońce przebywają też w tym znaku, przyniesie mocne dyskusje o zabarwieniu socjalnym, religijnym i etycznym. Prawo do godnego życia, godnego wynagrodzenia i wolności sumienia będzie na ustach wszystkich. Oś Panna Ryby dotyczy codzienności i wewnątrzpaństwowości, czyli kolejne dyskusje na temat bytu będą przebiegały we własnych ojczyznach. Jednak „ międzynarodowy” trygon „  Jowisza i Urana wcześniej przywoła rozważania na temat praw „ obcych” kultur i azylantów oraz sytuacji rodaków przebywających w krajach ogarniętych wojną. Ksenofobiczne demonstracje, chaotyczne dyskusje i poszukiwanie kozła ofiarnego przybiorą na sile. Słońce w koniunkcji z Chironem (8 marca) na 17 stopniu znaku Ryb też ma odrębne, historyczne znaczenie. Lata 1965/66 to koniunkcja Urana i Plutona, teraz te dwie planety mają ze sobą kwadraturę. Lata 60 przyniosły ze sobą nowy wymiar rozumienia jedności i równości, był to przełom ideologiczno- filozoficzny. Jak stwierdził jeden z krytyków epoki: „ proletariusz chciał mieć wygląd burżuja, a burżuj proletariusza”. Jednak efektem epoki  był konsumpcjonizm, który dzisiaj osiągnął stan załamania. Z drugiej strony pojawiły się nowe rozwiązania medyczne, masowo stosowano środki antykoncepcyjne, zauważono, że kobieta może mieć coś do powiedzenia. Teraz znów jesteśmy przed totalną zmianą wartości, rzeczywistości i swojej własnej percepcji. Zmiana wartości zawsze wiąże się ze zmianą w pojmowaniu podstawowych ról kobiety i mężczyzny, to właśnie przeciwko temu tak głośno protestują oligarchowie kościelni, w Polsce warto wspomnieć dyskusje wokół ustawy przeciwko przemocy. Podstawowe prawa, dostępne Europejkom, być może staną się udziałem Polek.

 

Oś Panna Ryby to również oś dotycząca pracy i zdrowia, o dostępie do opieki zdrowotnej i panującym bezrobociu nawet nie warto pisać, ale te sprawy są kluczowe dla być albo nie być  młodego, jeszcze zdrowego obywatela. Połączenie Panna Ryby przynosi ze sobą wiele zgorzknienia i zwątpienia. Analitycznie podchodząc do sytuacji, może się okazać, że konfrontacji uniknąć nie można, a tym samym i ofiar.

Jednocześnie mamy na niebie luźną  kwadraturę Saturn Neptun,  jej uściślanie nastąpi  26.11. 2015 i kolejne dwie w roku 2016, tu nastąpi eksplozja potrzeb ludzi wykluczonych z obiegu społecznego- z roku na rok jest ich coraz więcej.

Marcowo- kwietniowe przełomy w jakiś sposób je zapowiadają. Saturn 14.03 wchodzi w erkę na 4,55 Strzelca, ponownie w tym miejscu znajdzie się w październiku tego roku i przypomni procesy marca 2015. 17 marca ostatnia kwadratura Uran Pluton, kwadratury pomiędzy tymi planetami nigdy nie są obojętne dla długofalowych procesów obejmujących całą ludzkość, w ubiegłym wieku miało miejsce pięciokrotne ich spotkanie w latach 1932-34.

 

A 20 marca mamy potężny nów ( z całkowitym zaćmieniem Słońca), jeszcze w znaku Ryb, który jednakże ani niczego nie początkuje, ani nie uspokaja, zaraz po nowiu najpierw Słońce a potem Księżyc wchodzą do znaku Barana. Nie nastąpi silne rozgraniczenie pomiędzy tym, co wydarzyło się podczas nowiu w znaku Ryb, a Baranem. Ten nów pogłębi uczucie niezadowolenia z istniejącej rzeczywistości, a jego rozwiązania i ekstremalna aktywność pojawi się podczas pełni i zaćmienia ( tym razem Księżyca) z 4.04. Dotkliwie i boleśnie dostrzeżemy niezałatwione problemy codzienne, które powodują niezdolność do dalszego funkcjonowania szerokich rzesz ludności. Zawsze ,gdy Słońce lub Księżyc wchodzi w kontakt z Węzłami Księżycowymi do głosu dochodzą długo odkładane na bok bolączki ludzkości. Dodajmy jeszcze, że pełnia w Baranie zachodzi w tym miejscu, gdzie była ostatnia kwadratura Uran Pluton ( 14 stopni Barana). Ani spokojnie, ani przewidywalnie nie będzie. Eskalacja i niekontrolowane wybuchy niezadowolenia wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z 14-16 stopniem znaków kardynalnych.